Atrakcje w Giżycku

Atrakcje w Giżycku, które musisz zobaczyć!

Giżycko jest sercem Krainy Wielkich Jezior i zarazem szczególnym centrum turystycznym i kulturalnym całego regionu. Bezsprzecznie jednym z największych walorów miasta jest jego położenie, na przesmyku pomiędzy jeziorem Kisajno a Niegocinem. Dzięki niezwykłym atrakcjom przyrodniczym, historycznym, architektonicznym, rekreacyjnym a także doskonale rozwiniętej infrastrukturze turystycznej stanowi świetne miejsce do wypoczynku, aktywności wodnej oraz wypraw krajoznawczych. Sprawdź, jakie atrakcje w Giżycku są dla Ciebie i Twojej rodziny!

Zwiedzanie Giżycka – co warto zobaczyć?

Zamek Krzyżacki

Z zabytków Giżycka na szczególną uwagę zasługuje zamek krzyżacki, z którego pozostało jedno skrzydło, ozdobione późnorenesansowymi szczytami, trójkondygnacyjny dom mieszkalny w stylu gotyckim wzniesiony z cegły na planie prostokąta, piwnice z XVI wieku ze sklepieniem krzyżowym. Zamek prokuratorski, powstały inicjatywy mistrza Zakonu Krzyżackiego Dietricha von Altenburg, datowany jest na lata 1337-1340. Przez kolejne stulecia przechodził liczne zmiany zarówno w wyglądzie, jak i funkcji. Kilka lat temu odrestaurowano go.

Kościół ewangelicko – augsburski

Interesującym zabytkiem jest kościół ewangelicko – augsburski, usytuowany przy placu Grunwaldzkim 6. Pełni rolę głównej świątyni diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w naszym kraju. Kościół zbudowano w 1827 roku w stylu neoklasycystycznym. Powstał według projektu niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Wystrój wnętrz pochodzi z końca XIX wieku. Możemy tu podziwiać m.in.: ambonę, emporę, obrazy berlińskiego malarza Karla Gottfrieda Pfannschmidt’a, w tym obraz Chrystusa, zdobiący ołtarz, a także organy z 1935 roku wyposażone w 1500 piszczałek.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen, która w czasach swojej świetności stanowiła niezwykle nowoczesny kompleks militarny, to obowiązkowy punkt zwiedzania, nie tylko dla miłośników historii. Ulokowana jest na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej pomysłodawcą był Hermann von Boyen, pełniący funkcje pruskiego ministra wojny. Obiekt zajmuje powierzchnię 120 ha i otacza go wał ziemny, czyli tzw. mur Carnota (3m grubości). W czasie II wojny światowej twierdza stanowiła istotny element tzw. Giżyckiego Rejonu Umocnień, w skład którego wchodziła m.in. wojenna kwatera Hitlera Wilczy Szaniec. Obecnie obiekt można zwiedzać wędrując oznaczonymi szlakami tematycznymi. Ponadto na terenie twierdzy odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz rozrywkowe.

Wieża ciśnień

Zwiedzając Giżycko warto wybrać się na wieżę ciśnień, ze szczytu której roztacza się wspaniała panorama miasta i okolicy. Z jednej strony mamy okazje podziwiać przepiękne jezioro Niegocin, z drugiej malownicze jezioro Kisajno. Obiekt usytuowany jest na wzgórzu, na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej oraz Wodociągowej. Wieżę wybudowano w 1900 roku. Ma 25 m wysokości i 720 cm szerokość u podstawy, a na jej szczyt prowadzi 129 schodów. Na górę można wejść pieszo lub skorzystać z nowoczesnej windy. Na ostatniej kondygnacji znajduje się przytulna kawiarenka. Niższe piętra mieszczą muzeum regionalne, które eksponuje przedmioty związane z mieszkańcami oraz historią Giżycka i okolic. Wieża dostępna jest dla zwiedzających od maja do września.

Kanał Łuczański (Kanał Giżycki) i most obrotowy

Do szczególnych atrakcji Giżycka należy zaliczyć Kanał Łuczański (Kanał Giżycki) z mostem obrotowym. Usytuowane blisko siebie mazurskie jeziora, a także liczne rzeki i cieki wodne skłoniły do poszukiwania sposobu wykorzystania ich w celach transportowych. Kanał Łuczański wybudowano, aby połączyć jeziora Niegocin i Kisajno. Jak wszystkie pozostałe mazurskie kanały, tak i ten powstał przed I wojną światową. Należy do najkrótszych – ma zaledwie 2,13 km długości, lecz jego nadbrzeże stanowi atrakcyjne miejsce, uwielbiane przez spacerowiczów i wędkarzy. Na ciągnącej się wzdłuż kanału promenadzie często odbywają się imprezy kulturalne, organizowane są obchody świat, a także ma miejsce inauguracja sezonu żeglarskiego.

Ponieważ kanał przecina miasto, konieczne było wybudowanie przepraw. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy most obrotowy, pochodzący z 1898 roku. Ta wyjątkowa konstrukcja ma 20 metrów długości, 8 m szerokości i waży 8 ton. Otwieranie obracającego się w bok przęsła zajmuje jednemu operatorowi tylko 5 minut. W sezonie zimowym most jest dostępny jedynie dla ruchu pieszego i kołowego. Latem otwiera się go co pół godziny na około 30 minut.

Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu

Krzyż świętego Brunona należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Giżycku. Poza mieszkańcami i turystami, krzyż stanowi cel corocznych procesji i ekumenicznych spotkań. Znajduje się na wzgórzu, które przyjęło nazwę Wzgórza Św. Brunona, nad północno-wschodnim brzegiem Niegocina. Żeliwny krzyż wraz z tablicą pamiątkową (w dwóch językach) miejscowa ludność wystawiła w 1910 roku, w miejscu męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu.

Atrakcje dla dzieci

Giżycko w swoim szerokim wachlarzu atrakcji oferuje również wiele ciekawych miejsc dla rodzin z dziećmi, a wśród nich: Park Linowy Wiewióra oraz Park Wodny Wilkasy. Obydwa obiekty zapewniają niezapomniane przeżycia i dużą frajdę. Pierwszy położony jest przy ulicy Turystycznej 1, w lesie nad jeziorem Popówka Mała, nieopodal Twierdzy Boyen. Na terenie parku można skorzystać z 5-ciu zróżnicowanych tras, na których zamontowano 70 przeszkód. Ponadto znajdziemy tu 10 popularnych tyrolek, w tym cztery zawieszone nad taflą jeziora. Natomiast Park Wodny Wilkasy to jeden z najnowocześniejszych mazurskich ośrodków rekreacyjno-kąpieliskowych. Centralnym punktem ośrodka jest 25 metrowy kryty basen, obok znajduje się sztuczna rzeka, wyspa z jacuzzi połączona mostkiem z plażą oraz zjeżdżalnie, mini-basen dla maluchów, a także sauny. Obiekt dysponuje również dwutorową kręgielnią, stołem bilardowym, salą gimnastyczną oraz ścianką wspinaczkową. Usytuowany jest w Wilkasach przy ul. Olsztyńskiej 29a (niecałe 5 km od centrum Giżycka).

Zobacz również