Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne – 6 pomysłów na udaną zabawę!

Spotkanie integracyjne stanowi nieodłączną część działalności firmy i ma znaczenie dla jej pozytywnego rozwoju. Co do tego nie ma wątpliwości! Poza szansą na stworzenie bardziej zgranego zespołu i poprawą atmosfery w pracy, wyjazdy motywacyjne dają możliwość lepszego poznania współpracowników, pozwalają się odprężyć, odstresować, zrelaksować, co z pewności ułatwia budowanie bardziej przyjacielskich relacji, nie tylko na gruncie zawodowym. Zaplanowanie firmowego spotkania wymaga przede wszystkim dobrej organizacji, kreatywności i operatywności. Dlatego, aby zyskać pewność, że integracja zakończy się sukcesem, warto skorzystać z kilku wskazówek i sięgnąć po sprawdzone pomysły na udaną zabawę integracyjną.

Jak zorganizować atrakcyjne spotkanie integracyjne?

O walorach firmowej integracji możemy mówić tylko wtedy, kiedy jest ona profesjonalnie zorganizowana. Z pewnością przygotowanie udanego wyjazdu motywacyjnego nie jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Jednak dzięki odrobinie chęci, twórczemu podejściu, przemyślanej i sprawnej realizacji, można osiągnąć rewelacyjne efekty. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego i w jakim celu chcemy zorganizować spotkanie integracyjne? Kiedy już ustalimy motyw, warto zainteresować się opinią osób, dla których organizowana jest integracja. Dbając o dobre samopoczucie pracowników należy uwzględnić również ich życzenia i rozważyć wszystkie koncepcje na etapie planowania spotkania. Istnieją różne sposoby zbierania pomysłów, od anonimowych ankiet, poprzez burze mózgów, po głosowanie. Każdy uczestnik spotkania integracyjnego powinien mieć prawo wypowiedzenia się w tym temacie. Po ustaleniu motywu spotkania, uzgodnieniu miejsca docelowego i zaplanowaniu skorelowanego budżetu, przychodzi czas na wyszukanie konkretnego obiektu, który jest w stanie zagwarantować powodzenie imprezy.

Aby spotkanie integracyjne nie stało się przykrą koniecznością i spełniło swoją rolę, musi stanowić źródło satysfakcji, kojarzyć się z przyjemnością, zadowoleniem i dobrą zabawą. Z tego powodu powinno zawierać elementy, które odbiegają o trywialnych wrażeń. Możemy zaplanować między innymi: wyjazd do niebanalnych, wyjątkowych miejsc, bezpośrednie uczestnictwo w nieszablonowych, spektakularnych wydarzeniach czy wyzwaniach. Chociaż nadal popularne są wspólne wyjścia do klubu lub kręgielni, firmy coraz częściej oferują swoim pracownikom nieco dalszą wycieczkę i proponują kilkudniowe wyjazdy. Organizator takiego spotkania staje jednak przed wyzwaniem – jakie atrakcje zaoferować, aby wszyscy wrócili zadowoleni ze wspólnego wyjazdu?

Spotkanie integracyjne, czyli złap dystans

W książce prof. Marta Anczewska „Stres i wypalenie zawodowe” można przeczytać, że praca jest jedną z wartości, która nadaje sens życiu, daje poczucie satysfakcji oraz spełnienia. Autorka podkreśla jednak, że praca nie powinna stać się jedyną drogą do sukcesu, a co za tym idzie w pewnym sensie uzależnieniem, które nie pozwala na wytchnienie, odprężenie i regenerację sił. Praca przede wszystkim nie powinna odbierać możliwości korzystania z uroków życia. Spotkania integracyjne z założenia burzą monotonię, presję, stres, czyli czynniki, które często wiążą się z codziennością zawodową. Umożliwiają również odreagowanie trudnych emocji i zdystansowanie się od problemów. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby znaleźć urokliwy zakątek, który wszystkich zachwyci i pozwoli na zorganizowanie wspaniałej integracji wypełnionej uśmiechem i zabawą.

6 pomysłów na udaną zabawę na spotkaniu integracyjnym

Dobrze przemyślany i zaplanowany wyjazd, pełen atrakcji, emocjonujących aktywności czy intrygujących wyzwań ze szczyptą rywalizacji to przepis na udaną zabawę dla pracowników. Podczas spotkania integracyjnego doskonale sprawdzą się poniższe zabawy.

Zabawne zawody takie jak gazetowy lub balonowy wyścig

Zabawę przeprowadza się w co najmniej dwóch zespołach. W pierwszym wariancie każdy zawodnik otrzymuje 2 strony gazety. Jego zadanie polega na jak najszybszym dotarciu do mety. Przemieszczając się musi stawiać nogi wyłącznie na otrzymanych gazetach. Nie wolno postawić nogi na podłodze ani dwóch nóg na jednej gazecie. Zawodnik może szurać nogami stojąc na gazetach lub przekładać je naprzemiennie. W drugim wariancie zawodnicy ustawiają się na starcie w parach, stojąc plecami do siebie. Pomiędzy plecy wkładają balon i w takiej pozycji muszą jak najszybszej dotrzeć do mety. Balon może być przytrzymywany jedynie plecami. W sytuacji kiedy balon wypadnie, zawodnicy muszą się zatrzymać i włożyć go z powrotem między plecy. Wygrywa ten zespół, który szybciej ukończy bieg.

Kreatywne gry team buildingowe

Kreatywne gry to takie gry które z jednej strony są sprawdzianem umiejętności rozwiązywania problemów w grupie, z drugiej dają pracownikom sporą frajdę i pozwalają się odstresować. Proponujemy intrygującą zabawę „Wszystko na jedną literę”, która wymaga sprawności oraz kreatywności językowej. Przygotowujemy kartki z hasłami z podziałem na kategorie, np.: owoc, rzecz, film, piosenka, miejsce, itp. Po podziale uczestników na kilkuosobowe drużyny, pierwsza osoba z grupy losuje hasło, nie pokazuje go jednak pozostałym uczestnikom gry. Zarówno kategorię hasła, jak i samo hasło przybliża im wyłącznie przy użyciu wyrazów rozpoczynających się na określoną wcześniej literę. Za każde odgadnięte hasło drużyna zdobywa punkt. Zwycięża grupa z największą ilością punktów, uzyskanych po rozegraniu wszystkich rund.

Spotkanie integracyjne i gry logiczne

Gry logiczne stanowią doskonałą formę rozrywki i znakomicie sprawdzają się na spotkaniu integracyjnym. Są rewelacyjnym treningiem logicznego myślenia, sprawdzianem umiejętności dedukcyjnych, organizacyjnych, a także cech charakteru i osobowości. Wybór gier na logikę jest ogromny, np.: gry karciane, puzzle, rozwiązywanie szyfrów, memory, scrabble, łamigłówki czy zagadki kryminalne. Podczas spotkania integracyjnego możemy również zaproponować gry planszowe: edukacyjne, zręcznościowe, przygodowe, historyczne, towarzyskie, strategiczne, ekonomiczne, batalistyczne.

Wyżej wymienione formy integracji nie wymagają skomplikowanych narzędzi czy drogich rekwizytów, z powodzeniem można przeprowadzić je w sali konferencyjnej lub…. Kolejne propozycje skłaniają do wyjścia na zewnątrz i wykorzystania potencjału pobliskiego zaplecza sportowo- rekreacyjnego: boiska, plaży, ogrodu…

Gry terenowe

Takie gry z kolei wymagają od uczestników współpracy, zaangażowania i zintegrowania zespołu. W trakcie spotkania integracyjnego można zaproponować podchody, czyli zabawę z ustaloną trasą, na której w różnych miejscach umieszcza się kartki ze wskazówkami, jak dotrzeć do kolejnego punktu. W ostatnim punkcie zwycięski zespół odkrywa nagrodę. Kolejną ciekawą propozycją na udaną zabawę podczas spotkania integracyjnego jest gra „Dobra figura”. Dzielimy uczestników na co najmniej 10-osobowe grupy. Dla każdego zespołu wyznaczony jest koordynator, którego zadaniem jest poinformowanie członków swojego zespołu w jaki kształt mają się uformować. Po usłyszeniu hasła np. „trójkąt”, zespoły tworzą określony kształt. Dopiero po utworzeniu prawidłowego kształtu można podać kolejną dyspozycję. Zabawa zaczyna się od prostych figur. Z każdym kolejnym poleceniem kształty są bardziej skomplikowane. Zespół, który jako pierwszy uformuje się w ostatnią figurę – wygrywa.

Rywalizacja sportowa

Zabawa sportem, a w wśród niej gry zespołowe oraz zabawy na plaży: piłka nożna, koszykówka, piłka siatkowa, tenis plażowy, gra w bule (petanka), rzucanie ringiem do celu, zbijak w wodzie, piłka plażowa, gra w badmintona, limbo na plaży… Odrobina zdrowej, sportowej rywalizacji zachęca do pokonywania przeciwności, rozbudza motywację, dostarcza mnóstwo pozytywnej energii, pozwala wykorzystać swój potencjał i odnieść sukces. Sportowe konkursy stanowią doskonałą formę integracji zespołu. Przykładem mogą być: turniej piłkarski, wyścigi kajakowe lub rowerkami wodnymi, zawody pływackie czy rozgrywki tenisa stołowego.

Rekreacja z przymrużeniem oka

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie firmowych igrzysk na wesoło, podczas których uczestnicy spotkania integracyjnego będą rywalizować w rozmaitych konkurencjach, np.: przechodzenie pod liną, bieg w workach, „ślepy” tor przeszkód, balonowa siatkówka (przerzucanie za pomocą ręcznika balona przez siatkę), sztafeta w ziemniaczanych worach, wyścigi gąsienicowe na skrzyniach – istnieje cały wachlarz możliwości, a ograniczeniem pozostaje wyłącznie wyobraźnia organizatora.

Zobacz również