Jezioro Tajty

Jezioro Tajty – poznaj uroki tego malowniczego jeziora!

Jezioro Tajty jest najgłębszym jeziorem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ten polodowcowy akwen zachwyca malowniczymi widokami, przyciąga ciszą i spokojem. Zachęca do odpoczynku nad wodą i relaksu na łonie wyjątkowej natury. 

Jezoro Tajty – piękny kawałek Wielkich Jezior Mazurskich

Powierzchnia jeziora Tajty wynosi 232,5 ha. Jej urozmaicenie stanowią niewielkie, płaskie wysepki (0,40ha). Cały akwen składa się z dwóch wyodrębnionych części: wschodniej, która jest wąska, długa, z gęsto zalesionymi brzegami oraz zachodniej, która jest większa, szeroka, z płaskimi, trawiastymi brzegach. Obrzeża w północnej części zajmują na ogół podmokłe torfowiska. Pozostałą linię brzegową otaczają pola, łąki oraz niewielkie obszary leśne. Najbogatsza roślinność występuje przede wszystkim wokół wysp, u północno-wschodnich brzegów Tajt Wrońskich i po przeciwległej stronie. Wśród roślinności wynurzonej przeważa trzcina, pałki, sitowie i tatarak, a wśród  roślinności zanurzonej dominują rdestnice. Zbiornik obfituje w różnorodne gatunki  ryb, wśród pogłowia przeważają leszcze, okonie, szczupaki oraz płocie.

Tajty jest jeziorem rynnowym, położonym na południowy zachód od Giżycka. Do grupy jezior tego typu zaliczamy na ogół długie, wąskie, głębokie oraz kręte akweny, o stromych brzegach. Szacowna długość Tajty wynosi  5,4 km, szerokość dochodzi do 1,5 km. Średnia głębokość zbiornika sięga 7,5 m, a maksymalna 34 m. To urokliwe jezioro, poprzez kanał Piękna Góra, łączy się z wodami Kisajno, a przez kanał Niegociński z jeziorem Niegocin . 

Przez krótki kanał na Kisajno

Kanałem Piękna Góra ( 250 m długości) mogą pływać tylko mniejsze jednostki. Szlak wodny wiedzie pod wyremontowanym mostem drogowym, na trasie z Kętrzyna do Giżycka i stanowi świetną alternatywę dla żeglujących z północy na południe lub odwrotnie. Pozwala ominąć centrum Giżycka i uniknąć konieczności dostosowywania się do godzin otwarcia mostu obrotowego. Zmierzając z północnej części zatoki Tajt, przez krótki kanał Piękna Góra. wypływamy na malownicze wody jeziora Kisajno.

Kierunek – Niegocin

Natomiast drugim kanałem( o długości 1200 m) możemy wypłynąć na wody jeziora Niegocin. Kanał ten do niedawna stawiał przez żeglarzami spore wyzwania. Jednak w ostatnim czasie jego brzegi zostały wzmocnione balami, a dno pogłębione i żeglowanie stało się znacznie łatwiejsze. Przed wpłynięciem do kanału należy położyć maszt. Na szlaku  znajdziemy niewiele dogodnych miejsc na postój. Płynąc, mijamy most drogowy i kolejowy, dwa zakręty tworzące literę S, a po obu stronach widzimy betonowe  lub wzmocnione balami brzegi. Wyjście z kanału od strony Niegocina znajduje się w północno-zachodniej części akwenu.

Jezioro Tajty, gdzie pięknie i dziewiczo

Całe jezioro Tajty objęte jest strefą ciszy, co oznacza, że na jego obszarze obowiązuje bezwzględny zakaz pływania z użyciem  silników spalinowych i uprawiania sportów wodnych oraz motorowych.

Granicę strefy ciszy stanowi boja umiejscowiona w wąskim przesmyku pomiędzy Centrum Aktywnego Wypoczynku  a znajdującym się na przeciwległym brzegu półwyspem. Płynąc na zachód, bezpośrednio  za boją wpływamy w wąski, długi, wijący się korytarz. Brzegi są tutaj wysokie, chwilami strome, gęsto zalesione, porośnięte trzciną i tatarakiem. Patrząc w kierunku południowym możemy dostrzec wiele dogodnych do zacumowania miejsc. Natomiast  północny brzeg wydaje się mniej gościnny, aż do momentu, gdy miniemy niewielki cypel . Na południowym brzegu widzimy szeroką zatokę, plażę oraz niewielki port Wilkasy-Zalesie, który może przyjąć 20 jednostek pływających. W pobliżu znajduje się bar, pełne zaplecze sanitarne, boisko do gry, plac zabaw i pole namiotowe. 

Po przepłynięciu  najwęższego przesmyku oddzielającego obie części jeziora,  wody ulegają rozszerzeniu i ukazuje się rozległy akwen. Wpływamy na zachodnią część jeziora, która jest zdecydowanie szersza, miejscami zmienia się w kilometrowej szerokości rozlewisko. Różnica między wschodnią częścią jeziora (długa, wąska), a zachodnią częścią jest w tym miejscu szczególnie widoczna. Ruch w tej części  zbiornika skupia się głównie przy północnym brzegu, we wsi Wrony i okolicach. Na tym terenie znajdują się liczne domki letniskowe i pensjonaty. W centralnym punkcie tej części jeziora, w pobliżu Wyspy Malinowej,  znajduje się największa głębia. Najbardziej wysuniętą na zachód część Tajt stanowi niewielka zatoka, oddzielona od jeziora torami kolejowymi. W tym miejscu możemy zawrócić i kierować się na główny Szlak Jezior Mazurskich lub zadecydować się na trudną przeprawę do jeziora Dejguny . 

Jezioro Tajty, a ekstremalne wyzwania

Wyprawa  na Dejguny stanowi spore wyzwanie żeglarskie. Aby dotrzeć z jeziora Tajty na jezioro  Dejguny należy pokonać( pod prąd )wąski, bardzo zarośnięty kanał Dejguny. Na prawie trzy kilometrowej trasie są cztery mosty, dwa drogowe oraz dwa kolejowe. Ze względu na zalegające na dnie kamienie, niski poziom wody,  powalone drzewa i bujną roślinność trudno w tym przypadku mówić o żeglowaniu. Jacht w trakcie przeprawy jest na ogół ciągnięty, burłaczony lub pchany. Strumieniem docieramy do Dejgunek, następnie pod nasypem kolejowym wpływamy  na spokojne, przyjazne i czyste wody jeziora Dejguny.

Zobacz również