Molo w Giżycku

Molo w Giżycku

Molo przeżywało swoje lata świetności na początku ubiegłego stulecia. Jednak z biegiem lat te wspaniałe promenady traciły na popularności i wiele z nich popadło w ruinę. Obecnie stają się znowu bardzo modne. Zawieszone nad wodą, zachęcają do spacerów i stanowią idealne miejsce na romantyczne spotkanie. Jednym z takich miejsc, gdzie można cieszyć się bliskością wody, czystym powietrzem oraz urzekającymi widokami, jest molo w Giżycku.

Magiczny spacer na molo w Giżycku

Uwielbiane przez mieszkańców i turystów molo w Giżycku oferuje nie tylko pełne magii spacery nad taflą połyskującej wody, lecz także stanowi jeden z głównych szlaków widokowych miasta. Poza tym pełni funkcję pirsu oddzielającego pobliski port od miejskiej plaży oraz kąpieliska, a także falochronu odgraniczającego port od jeziora. Jest również strefą wypoczynku, relaksu oraz zabaw, miejscem atrakcji kulturalnych: festynów, konkursów, występów artystycznych. Stanowi popularną trasę pieszą i rowerową, rozpoczynającą się na pasażu portowym, w pobliżu centrum miasta. Z tego miejsca molo wiedzie umocnionym ziemnym nasypem, wyłożonym kostką brukową.

Ustawione, na całej długości 450 metrów, ławeczki zachęcają do tego, żeby na nich przysiąść i podziwiać piękne widoki. Z góry rozciąga się wspaniała panorama, widok na jezioro Niegocin, port Żeglugi Mazurskiej oraz ujście Kanału Łuczańskiego. Przy pięknej pogodzie, port na chwilę pustoszeje, a na tafli jeziora pojawiają się dziesiątki migocących w słońcu żagli. I właśnie ten magiczny widok przyciąga uwagę licznych spacerowiczów na giżyckim molo i sprawia, że z przyjemnością wracają w to miejsce.

Molo w Giżycku i jego historia

Molo w Giżycku zostało wybudowane w roku 1970. Po 35 latach użytkowania, ze względu na zły stan, zlecono analizę techniczną mola. Wykazała defekty zagrażające bezpiecznemu użytkowaniu oraz szybko postępującą degradację obiektu. Z tego powodu powstał projekt, który zakładał odbudowę konstrukcji molo, wykonanie nowej nawierzchni, oświetlenia oraz elementów małej architektury. Odremontowane molo w Giżycku miało wpłynąć na wzrost atrakcyjności turystycznej miasta oraz poprawę bezpieczeństwa osób z niego korzystających. Zakończone w 2011 roku prace objęły przede wszystkim przebudowę ziemnego korpusu molo i ciągów komunikacyjnych. Renowacja pozwoliła na zachowanie wszystkich dotychczasowych funkcji obiektu, a dodatkowo wzbogaciła je o walory rekreacyjne i kulturalne. Wielkość i powierzchnia promenady pozostały niezmienione, wzrosła natomiast sfera bezpieczeństwa obiektu. W pełniejszym stopniu wykorzystano także walory estetyczne całego zrewitalizowanego obszaru, obejmującego 2660 m2.

Molo w Giżycku – atrakcje w pobliżu

Port Żeglugi Mazurskiej, który w sezonie turystycznym obsługuje rejsy na kilkunastu trasach. Statki kursują m.in. do: Węgorzewa (przez jeziora Kisajno, Dargin, Kirsajty oraz Mamry), Sztynortu (przez jeziora Kisajno i Dargin), Rydzewa (przez Jezioro Niegocin do Rydzewa). Obszerny basen portowy zajmuje ponad 500 km2 powierzchni i oprócz rejsów statkami oferuje usługi stoczniowe, portowe i transportowe.

Plaża miejska w Giżycku, która należy do grupy największych tego typu obiektów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Na obszernym terenie znajduje się kąpielisko (letnie), boiska do siatkówki i koszykówki, piłki nożnej, tory dla rolkarzy oraz skatepark. Od wschodniej strony plaża graniczy z molo, a od strony zachodniej z Międzyszkolną Bazą Sportów Szkolnych. Obiekt sąsiaduje z dużym parkiem, który w szczycie sezonu zapełnia się straganami, sklepikami, lodziarniami, barami itp. Plaża jest publiczna, strzeżona, a wejście na nią jest bezpłatne.

Poza żeglowaniem i wędkowaniem ośrodki i wypożyczalnie sprzętu, znajdujące się w pobliżu molo w Giżycku, oferują aktywną rekreację zorientowaną między innymi na: windsurfing, nurkowanie, wakeboarding, kitesurfing, parasailing i spływy kajakowe. Można także skorzystać z bogatej infrastruktury sportowej, zaplecza gastronomicznego lub wybrać się na wspinaczkę w parku linowym, jazdę konną, przejażdżkę quadami lub do wesołego miasteczka.

Podobne obiekty

Molo rekreacyjne Ryde Pier w Anglii jest najstarszą tego typu konstrukcją na świecie. Zbudowane zostało w 1813 roku i służyło mieszkańcom Ryde, miasta położonego na południowym wybrzeżu Anglii.  W 1833 roku, po przebudowie, molo zyskało długość 681 metrów. Obecnie promenada nadal jest bardzo funkcjonalna, posiada stację kolejową, a do jej brzegu przybijają promy z Portsmouth.

Najdłuższym otwartym dla turystów molo na świecie może poszczyć się miejscowość Southend-on-Sea, położona na wschodnim wybrzeżu Anglii. Długość Molo Southend Pier wynosi 2158 metrów. Swoją sławę zawdzięcza również dwóm pociągom kursującym regularnie pomiędzy jednym i drugim końcem promenady. Molo powstało w 1830 roku i miało formę drewnianego pomostu. W1889 roku zdecydowano się zamienić część konstrukcji, z drewnianej na metalową. Ponad 2- kilometrowe molo po dzień dzisiejszy cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.


Tom Ja, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons