Jezioro Tuchlin

Jezioro Tuchlin

Jezioro Tuchlin (niem. Tuchlinner See) leży w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w gminie Orzysz, w powiecie piskim. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Tuchlin, nad którą jest położony. To niezbyt duże jezioro o płaskich brzegach łączy się od południowej strony dwoma niewielkimi ciekami z Jeziorem Śniardwy.

Położenie zbiornika

Każdy, kto oglądał mapę Śniardw, niewątpliwie zauważył leżące na północ od niego jezioro Tuchlin. Oba zbiorniki oddziela wąska linia lądu. Tuchlin położony jest 10 km na zachód od Orzysza. Można do niego dojechać drogą nr 16, skręcając we wsi Tuchlin w drogę lokalną, która biegnie wokół jeziora. Wieś Tuchlin usytuowana jest na północnym brzegu akwenu, a od strony południowej znajduje się miejscowość Suchy Róg. Na północ od wsi Tuchlin położona jest obecnie nieczynna stacja kolejowa leżąca na linii Ełk – Orzysz – Mrągowo.

Jezioro Tuchlin z bliska

Tuchlin jest stosunkowo płytkim akwenem o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Dno jest dość wyrównane, bez wgłębień, stoki ławicy łagodne, a brzegi płaskie, czasami pagórkowate. Brzegi jeziora są bardzo zarośnięte, a gęste oczerety z trzciną zajmują niemal całą linię brzegową. Na podmokłych terenach od strony północnej i południowo – wschodniej znajdują się łąki. Na pozostałym przybrzeżnym obszarze widoczne są pola uprawne. Jezioro Tuchlin jest oazą dla licznie występujących tu cennych ptaków, szczególnie kormorana i czapli siwej.

Jezioro Tuchlin w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 219,30 ha
  • powierzchnia wysp – 0,70 ha
  • maksymalna długość – 2,9 km
  • maksymalna szerokość – 1,4 km
  • maksymalna głębokość – 4,9 m
  • średnia głębokość – 2,9 m
  • wysokość tafli jeziora – 116,1 m n.p.m.
  • długość linii brzegowej – 8,97 km
  • wskaźnik rozwinięcia linii brzegowej – 1,71
  • objętość wód jeziora – 6 359.7 tys. m3
  • wskaźnik odsłonięcia – 75,6.

Żeglowanie

Niewielkie rozmiary sprawiają, że jezioro Tuchlin jest nieco mniej atrakcyjne dla miłośników żeglarstwa. Droga ze Śniardw na Tuchlin wiedzie przez wąski przesmyk, poprzecinany wysokimi trzcinami. Wejście można odnaleźć przy małym, drewnianym mostku przerzuconym nad kanałem. Jego małe rozmiary oraz niewielki prześwit nad lustrem wody utrudniają przeprawę większym żaglówkom. W zasadzie można przepłynąć tędy jedynie kajakiem lub niewielką łódką. Dodatkowo, tuż przed mostkiem, żeglując od strony Śniardw, znajduje się nieoznakowana linia energetyczna, którą jest mało widoczna. To przestroga dla tych, którzy chcieliby płynąć tam żaglówką.

Jezioro Tuchlin – atrakcje w okolicy

Położenie w bliskim sąsiedztwie Mazurskiego Morza ściąga nad Jezioro Tuchlin coraz więcej turystów. Letnicy oprócz niewątpliwych walorów krajoznawczo – przyrodniczych tego rejonu mogą skorzystać z interesującej oferty turystycznej. Do najciekawszych atrakcji zalicza się:

  • dworzec kolejowy z 1912 roku (położony nieopodal wsi Tuchlin) wraz z budynkiem dworcowym i spedycji kolejowej, budynkiem mieszkalnym i zapleczem gospodarczym;
  • rezerwat przyrody „Jeziorko” w Drozdowie z ciekawymi różnorodnymi torfowiskami i porastającą je roślinnością;
  • kościół z 1799 roku w Okartowie z dobrze zachowanymi malowidłami i barokowym ołtarzem oraz amboną;
  • cmentarz ewangelicki z XIX wieku w Okartowie, na którym znajduje się kwatera wojenna z czasów I wojny światowej;
  • rezerwat przyrody Nietlickie Bagna, które zajmuje powierzchnię 1133 ha i jest największym, najlepiej zachowanym torfowiskiem Mazur.

Wieś Tuchlin

Osada ta istniała już w połowie XV wieku. Według zapisów w 1477 roku wykupiona została, zgodnie z tzw. „prawem magdeburskim”, za 10 łanów przez Macieja Przerowskiego. Epidemia dżumy w latach 1709 -1710 zebrała okrutne żniwo. W XVIII wieku miejscowość należała do parafii ewangelickiej w Okartowie. Wieś szczyciła się swoją szkołą, powstałą w 1745 roku, która przetrwała do II wojny światowej. W 1935 r. uczęszczało do niej 64 dzieci, których edukacją zajmował się tylko jeden nauczyciel. Obecnie Tuchlin zachował charakter ulicówki z początku XX wieku i jest siedzibą sołectwa. We wsi znajduje się kilka niewielkich plaż umiejscowionych nad brzegiem jeziora Tuchlin.

Wędkowanie

Jezioro Tuchlin oferuje dogodne warunki do uprawiania wędkarstwa. Wielkość łowiska pokrywa się z powierzchnią akwenu i wynosi 219,30 ha. Jego dzierżawcą jest Gospodarstwo Rybackie „Śniardwy” sp. z o.o. w Okartowie. Najbliższy punkt sprzedaży zezwoleń na wędkowanie znajduje się w Orzyszu (sklep „Ochotka”. ul. Giżycka 2), ale można je zakupić również w internecie lub w innych wyznaczonych punktach: Mikołajkach, Mrągowie, Rucianem-Nidzie, Piszu, Ełku, Orzyszu, i Łomży.

Łowisko bogate jest w różne ryby, wśród których dominuje: lin, leszcz, karp, karaś, płoć, okoń, sum, sandacz, szczupak, węgorz i wzdręga. Zarządca łowiska na jeziorze Tuchlin, dbając o zachowanie bogatej struktury zarybienia, wprowadza pewne wymagania i ograniczenia dla wędkarzy, które obejmują:

  • wędkowanie z brzegu oraz z łodzi – maksymalnie dwoma wędkami zwykłymi lub jedną spinningową,
  • wędkowanie z lodu – jedną wędką,
  • zakaz zanęcania i używania jako przynęty ryb niewymiarowych, żywych ryb z innego łowiska, łowienia szarpakiem z łodzi, trollingu oraz używania ryby żywej lub martwej jako przynęty w czasie łowienia z lodu,
  • dozwolone wędkowanie z brzegu i z lodu w okresie: 1.01 – 31.12, a z łodzi: od 1.06 do 30.11.

Ciekawostki

  • Urokliwe jezioro Tuchlin jest dawną północną zatoką majestatycznego jeziora Śniardwy.
  • W Parku Edukacyjnym Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie można zobaczyć rzadkie gatunki egzotycznych zwierząt z całego świata : ryb, gadów, pająków, ptaków oraz ssaków.