Jezioro Szóstak

Jezioro Szóstak

Jezioro Szóstak jest jednym z najbardziej popularnych zbiorników wodnych na Pojezierzu Ełckim. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Dane ogólne

Jezioro Szóstak znajduje się na Pojezierzu Ełckim. Jest to drugie jezioro w gminie Stare Juchy pod względem wielkości. Znajduje się pomiędzy takimi wsiami jak Orzechowo i Szczecinowo. Zbiornik jest jeziorem rynnowym o dość wydłużonym kształcie. Można na nim znaleźć liczne wyspy oraz silnie rozwiniętą linię brzegową. Poniżej przedstawiono podstawowe dane liczbowe, które odnoszą się do tego zbiornika.

  • Powierzchnia jeziora: 510,10 ha.
  • Długość jeziora: 6500 m.
  • Szerokość jeziora: 1300 m.
  • Głębokość jeziora: 28,5 m.
  • Średnia głębokość jeziora: 9 m.
  • Długość linii brzegowej jeziora: 23,125 km.
  • Objętość wody w jeziorze: 45509,1 tys. metrów sześciennych.
  • Wysokość lustra jeziora: 127,8 m n. p. m.
  • Całkowita powierzchnia wysp na jeziorze: 20 ha.
  • Klasa czystości wody: I/II.

Położenie jeziora

Jezioro Szóstak znajduje się w odległości około pięciu kilometrów od miejscowości Stare Juchy, kierując się na północ. W niewielkiej odległości od jeziora znajdują się również takie wsie jak Czarnówka, Orzechowo i Szczecinowo. Jezioro znajduje się na szerokości geograficznej 53°58 oraz długości geograficznej 22°9′. Jego wysokość nad poziomem morza wynosi około stu dwudziestu ośmiu metrów. Powierzchnia lustra wody oszacowana jest na podstawie historycznie wykonanych pomiarów. Według aktualnych ustaleń jest to pięćset hektarów. Jednak dane geodezyjne określają powierzchnię lustra wody tego jeziora o dziesięć hektarów mniej, czyli czterysta dziewięćdziesiąt hektarów.

Opis jeziora

Jezioro Szóstak charakteryzuje się dość sporą długością i ma również podłużny kształt. Długość maksymalna jeziora wynosi około sześciu i pół kilometrów, a szerokość jeden kilometr i trzysta metrów. Całkowita długość linii brzegowej jeziora szacowana jest na ponad dwadzieścia trzy kilometry. Długość ta liczona jest wraz z wyspami, które licznie znajdują się na jeziorze. Jest ich osiem, a ich łączna powierzchnia wynosi ponad dziesięć hektarów. Linia brzegowa jeziora Szóstak jest określana jako dość silnie rozwinięta. Oprócz tego jezioro uznawane jest za stosunkowo głębokie. Jego maksymalna głębokość szacowana jest na około dwadzieścia osiem metrów, a średnia głębokość na dziewięć metrów. Ławica jeziora jest dość wąska, a większość brzegów stroma. Warto to uwzględnić podczas wycieczek turystycznych. Dno jeziora jest piaszczysto-kamienne, co w szczególności dotyczy strefy przybrzeżnej, która jest dostatecznie zbadana.

Jezioro Szóstak – otoczenie jeziora

Z całą pewnością można stwierdzić, że całkowita zlewnia jeziora nie jest zbyt duża. Jej wielkość wynosi około dwudziestu trzech kilometrów kwadratowe. Sprawia to, że intensywność wymiany wody również nie jest zbyt wielka. Otoczenie jeziora jest bardzo naturalne. Znajdują się w nim liczne grunty orne, a także pastwiska i nieużytki. Oprócz tego miejscami można również znaleźć ludzkie osiedla, jednak nie jest to przeważająca część. W otoczeniu jeziora znajduje się również przestrzeń przeznaczona pod rekreację i warto to uwzględnić podczas organizowania wycieczki w te tereny. Dopływy jeziora występują w postaci rowów melioracyjnych. Oprócz tego znajdują się przy nim również odpływy.

Fauna i flora

Jezioro Szóstak bogate jest we florę oraz faunę. Przede wszystkim zbiornik oraz jego okolica jest miejscem bytowym kormorana czarnego. Szacuje się, że na tych terenach występuje około czterystu sztuk tych ptaków. Na jeziorze można znaleźć niewielkie ilości skupisk roślin wodnych, które znajdują się w szczególności w pasie przybrzeżnym jeziora oraz wysp. Stanowią one około czterech procent. Wśród najczęściej występujących roślin wodnych na tym terenie można wymienić trzcinę pospolitą i sit pospolity, a także pałkę wąskolistną. Dodatkowo na dnie jeziora pojawiają się takie rośliny jak moczarka i wywłócznik, a także jaskier, ramienice i rdestnica połyskująca. Na jeziorze można również spotkać rośliny pływające na jego powierzchni. Będą to grążel żółty oraz grzybień biały. Oprócz tego na tym terenie licznie występują różne gatunki ryb. Wśród nich wymienia się szczupaka, węgorza, sandacza, a także suma, karpia, lina i okonia. Pojawia się także płoć, sielawa oraz sieja.

Jezioro Szóstak i okoliczna turystyka

Okolice jeziora Szóstak to fantastyczne tereny rekreacyjne. Wokół jeziora przebiega szlak turystyczny, który z powodzeniem można wykorzystywać do różnego rodzaju aktywności fizycznych, takich jak na przykład spacery. Jest to niebieski szlak turystyczny, który zaczyna się i kończy w takiej miejscowości jak Stare Juchy. Przebiega przez liczne wsie, wśród których można wymienić Szczecionowo, Dobrą Wolę, Czarniówkę, Gawliki Małe, Wężówkę, Paninstrugę, a także Kaltki. Długość szlaku wynosi około trzydziestu jeden kilometrów. Dodatkowo nad jeziorem znajdują się pensjonaty, w których można się zatrzymać podczas zwiedzania tych okolic. Jest to fantastyczny region turystyczny, który na pewno przypadnie do gustu wielu osobom.

Zobacz również