Jezioro Rydzówka

Jezioro Rydzówka

Choć należy do grupy najmniejszych jezior w Polsce, Jezioro Rydzówka jest niezwykle urokliwym zbiornikiem wodnym położonym na pojezierzu mazurskim.

Jezioro Rydzówka – charakterystyka

Jezioro Rydzówka leży w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Węgorzewo, nieopodal wsi Leśniewo. Bardzo często występuje pod nazwą Jezioro Rydzewskie (informacja pochodzi z urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych).

Najważniejsze informacje:

  • Typ jeziora – leszczowe
  • Rodzaj dna – piaszczyste i kamieniste
  • Wysokość lustra – 83,2 m n.p.m,
  • Powierzchnia – 490,3-500 ha,
  • Maksymalna długość – 3,5 km,
  • Maksymalna szerokość – 2,1 km,
  • Średnia głębokość – 6,2 m
  • Maksymalna głębokość – 16,7 m
  • Objętość – 30936, 9 tys. m²
  • Klasa czystości wody – III

Klasa czystości III przyznawana jest wodom, które mogą być wykorzystywane jako źródło zaopatrzenia w zakładach przemysłowych. Tylko jeżeli nie jest wymagane zastosowanie wody klasy I lub II). Wykorzystywana również w celu udowodnienia terenów rolnych czy ogrodniczych. Jezioro ma owalny kształt i ułożone jest na osi północ-południe. Do jeziora w pada rzeczka Rawda (od północnej części wschodniego brzegu) oraz strumyk z jeziora Surwili (południowa część Jeziora Rydzówka).

Na Jeziorze Rydzówka można zaobserwować cztery wyspy:

  • Ostrów Wielki (północno-wschodni brzeg),
  • Długi Ostrów (środkowa część jeziora),
  • Mała Kępa (środkowa część jeziora),
  • Trzonkowy Ostrów (południowo-zachodni brzeg jeziora).

Wschodnie i zachodnie brzeg jeziora są bardzo strona pozostałe natomiast płaskie. Jezioro otaczają pola uprawne oraz łąki.

Okolice jeziora

Jezioro Rydzówka jest niewielkim zbiornikiem wodnym zamieszkiwanym przez wiele gatunków ptactwa wodnego. Z tego też względu akwen obejmuje ochrona rezerwatu przyrody, podobnie jak znajdujące się w jego okolicach wyspy i półwyspy. Najczęściej spotykane ptactwo przy Jeziorze Rydzówka to przede wszystkim:

  • dzikie gęsi (szczególnie gęsi Suszkina, gęsi zbożowe czy gęsi gęgawy),
  • kormorany (które szczególnie upodobały sobie wyspę Długi Ostrów),
  • czaple siwe (które lubują się w tych samych miejscach co kormorany, bardzo często można spotkać je przy wyspie Mała Kępa).

Oficjalnie północną część Jeziora Rydzówka uznaje się za początek kanału mazurskiego, którego południowy odcinek biegnący pomiędzy Jeziorem Mamry a Jeziorem Rydzówka do dnia dzisiejszego nie został ukończony. Zamiast tego znajdują się tam dwie niedokończone śluzy, które powstały w celu wyrównania różnicy poziomów wody pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi.
W jeziorze nie mogło zabraknąć również licznych gatunków ryb. Najwięcej można spotkać leszczy, okoni, płoci, siei, sandaczy oraz szczupaków.

Turystyka

W okolicy Jeziora Rydzówka znajdują się liczne domki letniskowe oraz pola namiotowe. Są one idealne dla miłośników odpoczynku w cichej i spokojnej okolicy blisko przyrody. Pola namiotowe znajdują się przede wszystkim na południowym brzegu jeziora. Jezioro leży w okolicy takich miejscowości jak Leśniewo, Kaczory czy Węgorzewo. Są to jedne z najbardziej lubianych przez turystów w miejscowości na Warmii i Mazurach. Jezioro Rydzówka to idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa, którzy w ten właśnie sposób chcą spędzać swój wolny czas.

Nad Jeziorem Rydzówka znajduje się także kompleks sportowo-rekreacyjny, będący idealnym miejscem zarówno do czynnego, jak i biernego wypoczynku dla całych rodzin.
Decydując się na odpoczynek w cichej i spokojnej okolicy Jeziora Rydzówka turyści mają bardzo blisko do jednej z najczęściej odwiedzanych miejscowości na mazurach, czyli do pełnego turystów Węgorzewa. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy po chwili spokoju i relaksu zatęsknią jednak za gwarem, chcąc skorzystać z wielu atrakcji oferowanych przez miejscowość.

Rezerwat Jezioro Rydzówka

Ze względu na walory przyrodnicze w celu ochrony lęgowisk ptactwa wodnego, w 1975 roku w okolicy Jeziora Rydzówka utworzono rezerwat przyrody. Ochroną i nadzorem objęte są nie tylko miejsca lęgowe, ale również miejsca w których odpoczywają ptaki przelotne. Najbardziej chronione miejsca w rezerwacie to wyspy Jeziora Rydzówka, porośnięte bogato trzciną i oczeretem, w których bytują liczne ptasie rodziny. Niektóre z wysp zostały pozbawione roślinności wysokopiennej, by na ich miejscy pojawiły się zarośla wierzbowe i zdziczałe łąki, które dla wielu ptaków stwarzają wręcz idealne warunki lęgowe.

W Rezerwacie Jezioro Rydzówka schronienie znajdują przede wszystkim kolonie kormoranów i czapli siwej. Oba gatunki ze szczególnym upodobaniem wracają na wyspę Długi Ostrów. Oczywiście nie są to jedyne gatunki, które się tu pojawiają. Ptaków jest wiele, przede wszystkim ze względu na to, że zarośla i szuwary zarówno dla ptactwa wodnego, jak i błotnego stanowią idealne miejsce do wylęgu.

Jak już wiadomo, Rezerwat ma również ogromne znaczenie w ochronie ptaków przelotnych. Corocznie zatrzymują się tu przede wszystkim gęsi zbożowe, gęsi gęgawy czy gęsi Suszkina, które co warto wiedzieć są niezwykle rzadko już występującym gatunkiem.

Zobacz również