Szlak Wodny Mikołajki Ryn

Szlak wodny Mikołajki Ryn (20km)

Jeziora ciągnące się z zachodu na wschód województwa warmińsko – mazurskiego tworzą przepiękne Pojezierze Mazurskie. Liczne zbiorniki wodne połączone rzekami oraz kanałami formują wielokilometrowe drogi żeglowne. Jednym z najbardziej popularnych odcinków wśród amatorów żeglarstwa jest szlak wodny Mikołajki Ryn.

Szlak wodny Mikołajki Ryn pod lupą

Szlak wodny Mikołajki – Ryn ma długość około 20 km i prowadzi w kierunku północno – zachodnim. W 30% pokrywa się z trasą wodną Giżycko – Mikołajki (na odcinku 7,5 km). Pomimo, że po drodze trasa szlaku wiedzie przez wody kilku jezior: Mikołajskiego, Tałty, oraz Ryńskiego, to żegluje się w zasadzie po jednym akwenie, który biegnie wzdłuż najdłuższej rynny jeziorowej w Polsce, utworzonej pomiędzy Rynem – Mikołajkami i Rucianem-Nidą. Planując rejs żaglówką z Mikołajek do Rynu powinniśmy zarezerwować około 2 dni. Gdybyśmy chcieli jednak przepłynąć całe jezioro Mikołajskie oraz zawitać w każdej zatoczce jeziora Ryńskiego, czas ten wydłużyłby się o kolejne dwie doby.

Przebieg szlaku wodnego

0,00 km
Początek rejsu w jednej z przystani na jeziorze Mikołajskim w Mikołajkach.

0,50 – 1,00 km
Przepłyniecie pod trzema mostami w Mikołajkach (spacerowym, drogowym oraz nieczynnym kolejowym) – wymagane złożenie masztu.

4,20 km
Minięcie z lewej strony nowoczesnej bazy turystycznej znajdującej się we wsi Stare Sady.

7,50 km
Rozwidlenie szlaku: w prawo płyniemy do Giżycka, a prosto kierujemy się do Rynu. W pobliżu, trochę z lewej strony mijamy największą głębię jeziora Tałty (ok. 51 m).

9,50 km
Mijamy z lewej strony miejscowości Jora Mała i Jora Wielka. Po prawej stronie znajduje się wieś Skorupki.

12,00 km
Dopływamy do północno – zachodniego krańca jeziora Tałty, gdzie zaczyna się jezioro Ryńskie.

13,50 km
Po prawej stronie, na półwyspie zlokalizowana jest wieś Mrówki. Z lewej strony, około 800 m od brzegu, mijamy przesmyk łączący jezioro Ryńskie ze zbiornikiem Notyst.

17,50 km
Z prawej strony mamy wieś Rybical. Tuż przed nią, po jej lewej stronie znajduje się niewielka wyspa, a naprzeciwko widać wydłużoną w kierunku północnym wąską zatoczkę.

19,50 km
Widać już tartak w Rynie oraz górujący nad miasteczkiem zamek Krzyżacki.

20,00 km
Dopływamy do portu nad jeziorem Ryńskim w Rynie.

Koniec rejsu lub początek powrotu.

Biała flota na szlaku Mikołajki Ryn

Inną formą zapoznania się z walorami szlaku wodnego Mikołajki – Ryn jest rejs wycieczkowy statkiem Żeglugi Mazurskiej, który trwa około godziny i czterdziestu minut. Jest to pełna widokowych wrażeń podróż po najładniejszych jeziorach w Polsce (Mikołajskie, Tałty, Bełdany i Ryńskie). Wyprawa kończy się nieopodal zamku krzyżackiego w Rynie. Statki pływają zarówno z Mikołajek do Rynu, jak i w odwrotnym kierunku. Rejs można połączyć także z postojem przeznaczonym na zwiedzanie Rynu.

Szlak wodny Mikołajki Ryn – pierwszy przystanek

W Mikołajkach krzyżują się szlaki żeglarskie i kajakowe. Żeglując na północ w kierunku Rynu, przepływa się pod kilkoma mostami. Na filarze ostatniego mostu zamocowano wielką rybę z koroną na głowie. Jest nią legendarny Król Sielaw, który stanowi też herb miasta. Domy pokryte czerwoną dachówką, różnokolorowe kwiaty na parapetach i ogródkach, a nad nimi strzelista wieża kościoła. Wszystko skąpane promieniami słonecznymi odbijającymi się od tafli urokliwego jeziora Mikołajskiego. Takie wrażenia towarzyszą żeglującym wpływającym do Mikołajek. W porcie cumują setki jachtów, a ścisk i gwar na nadbrzeżu jest ogromny. Można tam zrobić zakupy, skosztować świeżej rybki i delektować się gałką lodów. Zachęca do tego masowo rozwinięta infrastruktura gastronomiczna. W Mikołajkach wypoczywa wielu turystów, zakwaterowanych w licznych hotelach, domach wczasowych i pensjonatach.

Z pewnością nie tylko wodniak chętnie zawinie do Wioski Żeglarskiej, gdzie często odbywają się koncerty szantowe z muzyką na żywo. Miasto jest także gospodarzem słynnego festiwalu szantowego. Mikołajki przyciągają turystów nie tylko tradycyjną kuchnią, wspaniałą muzyką, lecz także historyczną architekturą. Niewątpliwą atrakcję stanowi kościół ewangelicki z XIX wieku. Znajdujący się w jego pobliżu Muzeum Reformacji Polskiej posiada w swoich zbiorach unikatowe zabytki piśmiennictwa i drukarstwa polskiego z terenu Mazur. Obowiązkowym miejscem w Mikołajkach jest rynek, w którego centralnym punkcie stoi pomnik Króla Sielaw.

Ryn – atrakcje

Kończąc naszą przygodę na szlaku wodnym Mikołajki – Ryn zawijamy do miasteczka, które jest położone na terenie historycznej Galindi. Leży na wzniesieniach, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami: Ołów i Ryńskim. W przeszłości ten malowniczy przesmyk miał duże znaczenie strategiczne. W 1377 roku Krzyżacy, w okresie panowania wielkiego mistrza Winricha von Kniprode, wznieśli tam ogromny zamek, który jest drugą co do wielkości budowlą militarną w Polsce. Niektórzy przypisują nazwę jeziora i zamku rzece Ren (Rhein), ponieważ przypominały Krzyżakom tę niemiecką rzekę i stojące nad nią zamki.

Ryn należy do europejskiej sieci „Slow City”, co oznacza, iż warto przespacerować się pośród starej zabudowy nadbrzeżnych uliczek i zwiedzić zamek krzyżacki. Średniowieczna budowla aktualnie pełni rolę luksusowego obiektu hotelowego z centrum kongresowym i kunsztownie ozdobionymi, zadaszonymi dziedzińcami, w których odbywają się przyjęcia oraz bale. Wartym obejrzenia zabytkiem jest XIX- wieczny wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny. Wzdłuż brzegu jeziora Ryńskiego rozciągają się piaszczyste plaże oraz promenada wraz z przystanią „Ekomarina”. W marinie może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.

Niewątpliwym wydarzeniem artystycznym jest organizowany w połowie wakacji Festiwal Kultury Średniowiecza, z ciekawymi inscenizacjami walk rycerskich, ceremonią wypłynięcia Wielkiego Mistrza z Rynu do Malborka, turniejami, pokazami, koncertami, czy nauką średniowiecznych tańców.

Antekbojar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons