Szlak Wodny Mikołajki Pisz

Szlak wodny Mikołajki Pisz (25km)

Żegluga po Wielkich Jeziorach Mazurskich dostarcza mnóstwo niezapomnianych widoków i stanowi doskonały sposób na poznanie bliżej Warmii i Mazur. Szlak wodny Mikołajki Pisz prowadzi przez największe jezioro w Polsce – Śniardwy o powierzchni 114 km² oraz najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich, a mianowicie Kanał Jegliński (5,25 km). Trasa ta prowadzi więc w kierunku południowo-wschodnim, a jej długość wynosi 25 km. Warto dodać, że w pobliżu wsi Karwik na kanale znajduje się śluza komorowa Karik, która pozwala choćby kajakarzom kontynuować spływ do Narwi i Wisłą wypływającą jeziora Roś rzeką Pisą.

Szlak Wodny Mikołajki Pisz – trasa

– 0,00 km

Początek szklaku znajdujący się w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim, będącej węzłem dróg wodnych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

– 1,00 km

Z lewej strony, na wschodnim wysokim wybrzeżu Jeziora Mikołajskiego widać placówkę Polskiej Akademii Nauk w Mikołajkach – stację meteorologiczną IMiGW.

– 3,00 km

Następuje rozwidlenie szlaków. Kierując się na wprost dotrzemy do Rucianego-Nidy jeziorem Bełdany, zaś płynąc w lewo – do Pisza przez jeziora Śniardwy, Seksty, kanał Jegliński oraz jezioro Roś. Dodatkowo po lewej stronie, na półwyspie, który oddziela jezioro Mikołajskie od zatoki Śniardw znajduje się wieś Dybowo – mieszcząca się nad jeziorem Dybowskim, na pograniczu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Ełckiego, w odległości 3,4 km od jeziora Borowego.

– 5,25 km

Początek wód Jeziora Śniardwy, którego wschodni brzeg oddalony jest o około 17 km i niestety przy nieco zamglonej pogodzie nie będzie on widoczny. Warto mieć również na uwadze fakt, że to olbrzymie jezioro jest dość płytkie i pełne kamieni.

– 6,25 km

Po zachodniej stronie, na półwyspie Wierzba, znajdującego się pomiędzy jeziorem Śniardwy i Bełdany, mieści się Stacja Naukowa PAN w Popielnie – należąca do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, zajmującą się m.in. hodowlą zwierząt ras zachowawczych – koników polskich, jeleni, bobrów, tarpanów.

– 11.00 km

Po lewej stronie można podziwiać Wyspę Pajęczą i Wyspę Czarci Ostrów, zaś dalej na wschód będzie widoczna największa wyspa Śniardw – Szeroki Ostrów, która jest połączona z lądem groblą, a od strony północnej jest faleza z punktem widokowym na jezioro.

– 16,00 km

Z prawej strony mija się Wyspę Kaczor, która jest obecnie połączona z lądem, a oddziela jezioro Śniardwy od jego południowej zatoki zwanej Jeziorem Seksty.

– 18,45 km

Rozpoczyna się, łączący jezioro Seksty z jeziorem Roś, kanał Jegliński o długości 5250 m, który powstał w latach 1845-49. Jest to najdłuższy kanał Wielkich Jezior Mazurskich. Obok miejscowości Karwik jest śluza Karwik, spiętrzająca wodę w jeziorze Śniardwy o ponad 1 metr w stosunku do poziomu wody w jeziorze Roś.

– 19,00 km

W pobliżu śluza Karwik. Po prawej stronie, w odległości około 0,80 km znajduje się wieś Karwik, natomiast 2 km dalej (nad kanałem) położona jest wieś Jegliny.

– 23,70 km

Kończy się Kanał Jegliński i zaczyna jezioro Roś.

– 25,00 km

Wypływ rzeki Pisy z jeziora Roś. Wpływamy do przystani statków w Piszu.

Miasto Pisz – miasto urokliwe z ciekawą historią

Pisz to miejscowość otoczona Puszczą Piską, która ma wiele turystom do zaoferowania – nie tylko interesującą historię, ale liczne zabytki i atrakcje. Z pewnością jest to idealne miejsce na aktywny wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą.

Nazwa miasta wywodzi się z języka staropruskiego, w którym słowo pisa znaczyło bagno – co było nawiązaniem do rzeki Pisy, słynącej z trudno dostępnych i bagiennych brzegów. Pierwsze wzmianki o osadzie pruskiego plemienia Galindów pojawiły się już 160 r. n.e., o czym wspomina w swojej pracy geograf z Aleksandrii Klaudiusz Ptolemeusz. Poza tym o pruskim pochodzeniu miejscowości Pisz świadczy Kamienna Baba – pomnik, stanowiący pozostałość po ludach pruskich.
Dużej dawki ciekawostek historycznych na temat miejscowości dostarczy wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej.

Jak już zostało zaznaczone Pisz jest doskonałym miejscem, by aktywnie wypoczywać. Nie oznacza to jednak, że osoby preferując bardziej spokojne urlopowanie nie zachwycą się tym miejscem. Świetną atrakcją będzie choćby rejs turystycznym statkiem „Smętek” po jeziorach Roś, Seksty bądź Śniardwy, ale także kąpiele wodne i odpoczynek na plaży na kąpielisku miejskim przy jeziorze Roś.

Natomiast dla aktywnych godne polecenia są spływy kajakowe rzeką Pisą lub żegluga po okolicznych jeziorach, jak również piesze i rowerowe wędrówki po Puszczy Piskiej.

Miasto ma bogatą infrastrukturę turystyczną. Posiada liczne hotele, pensjonaty i pole namiotowe przy ekomarinie oraz prawdziwą żeglarską tawernę.

Atrakcje w Piszu

  • Muzeum Ziemi Piskiej
  • Ruiny zamku krzyżackiego przy ul. Gizewiusza
  • Ratusz z 1900 roku
  • Wieża ciśnień z 1907 roku
  • Kamienna Baba stojąca na placu Daszyńskiego
  • Dom przy Rybackiej 8 z XVIII w.
  • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1843 roku, w środku znajduje się piękny ołtarz z XVII w.