Park Linowy Giżycko

Park Linowy Giżycko, Wiewióra – idealne miejsce dla pociech!

Park Linowy Giżycko, jest jedną z głównych atrakcji miasta. Ofertuje użytkownikom niezapomniane godziny zabawy i aktywnego spędzania czasu wśród rodziny i znajomych. Obiekt dostępny jest dla osób w każdym wieku. Park znajduje się w lesie, nad jeziorem Popówka Mała, w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Boyen.

Park linowy Giżycko – Zarys historyczny miasta i okolicy

Pierwsze wzmianki o osadzie nad jeziorem Niegocin pojawiły się już w szesnastym wieku. W tym czasie pruski książę Albrecht Fryderyk Hohenzollern-Ansbach nadał osadzie prawa miejskie, a w początkach siedemnastego wieku przyznano miastu herb i pieczęć oraz nazwano je imieniem zamku zbudowanego przez Zakon Krzyżacki w czternastym wieku – Lotzen. Od tego momentu miasto zaczęło się prężnie rozwijać, wytyczono drogi handlowe z Warszawą, Lwowem i Wilnem, a także drogi wodne, z portami w Gdańsku, Elblągu, Braniewie i Królewcu.

Nazwa miasta przetrwała aż do wieku dwudziestego do lat czterdziestych, gdy po zakończeniu II wojny światowej, zmieniono jego nazwę na Łuczany, a następnie na Giżycko, na cześć pastora ewangelickiego, polskiego działacza na Mazurach, publicysty, literata i tłumacza – Gustawa Hermana Marcina Gizewiusza.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, na których terenie leży Giżycko, to mezoregion, który zajmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego. Z racji swojego położenia, miasto ma dostęp do wielu naturalnych tworów przyrody, do których niewątpliwie należą jeziora polodowcowe, połączone kanałami wyżłobionymi przez podlodowe rzeki, istniejące w okresie zlodowacenia. Zlodowacenie bałtyckie, zakończone około dziesięć tysięcy lat temu, miało niebagatelny wpływ na obecne tereny województwa warmińsko-mazurskiego. Cały obszar regionu jest unikatowy pod względem przyrody, historii oraz ukształtowania terenu. Polodowcowe jeziora mają fantazyjne kształty, linia brzegowa jest zamieszkiwana przez wiele gatunków zwierząt i ptaków, a flora przy zbiornikach wodnych jest bujna i bardzo różnorodna. Z tych powodów powstało tu wiele rezerwatów przyrody oraz Mazurski Park Krajobrazowy.

Turystyka i rekreacja w Giżycku

Bardzo ważną rolę odgrywa w regionie rybołówstwo oraz turystyka, co nieraz łączone jest w jedno. Wielu turystów w każdym sezonie przyjeżdża nad jeziora wędkować.

W okresie wakacyjnym obszar jezior jest oblegany przez miłośników sportów wodnych. Znajdziemy tu amatorów sportów wodnych, takich jak: windsurfing, żeglowanie, skutery wodne, narty wodne kitesurfing, windsurfing, nurkowanie i inne. Dostępność do plaży w Giżycku sprawia, że turyści szukający spokoju i błogiego wypoczynku świetnie spędzą czas na czystym piasku nad brzegiem jeziora. Opalając się, budując z dziećmi zamki z piasku czy zażywając kąpieli w czystych wodach akwenu.

Miasto słynie również z zabytkowych budowli i można do nich zaliczyć:

Miasto oraz okolica charakteryzują się sporą ilością terenów zielonych, które zajmują siedem procent powierzchni miasta. Znajdziemy tam:

  • park miejski z zabytkowym cmentarzem,
  • park im. Rogera Goemaere,
  • skwer osiedlowy,
  • skwer przy Urzędzie Miejskim,
  • park Małpi Gaj,
  • miejskie tereny leśne na Wyspie Giżyckiej.

Park linowy Giżycko

Do tych obiektów można również zaliczyć Park Linowy Wiewióra, będący jedną z głównych atrakcji Giżycka. Oferuje użytkownikom niezapomniane godziny zabawy i aktywnego spędzania czasu wśród rodziny i znajomych. Obiekt dostępny jest dla osób w każdym wieku. Park znajduje się w lesie, nad jeziorem Popówka Mała, w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Boyen.

Park linowy Wiewióra jest jednym z największych obiektów tego typu na Mazurach. Posiada łącznie 50 przeszkód długości 550 metrów, pięć przejazdów tyrolkowych, z czego dwie nad jeziorem, 3 różne trasy zieloną, niebieską oraz czerwoną, o zróżnicowanym stopniu trudności. Przeszkody na trasach znajdują się na wysokości od trzech do dwunastu metrów nad ziemią.

Najłatwiejszą, a zarazem odpowiednią dla młodszych dzieci jest trasa zielona, składająca się z 9 przeszkód i jednego zjazdu tyrolkowego;

  • trasa niebieska polecana jest użytkownikom odważniejszym oraz nieco starszym lub wyższym niż uczestnicy trasy zielonej. Znajduje się tu osiem przeszkód i dwa zjazdy tyrolkowe. Przeszkody umieszczono na wysokości 10 metrów;
  • najtrudniejsza trasa, czerwona, zalecana jest tylko najodważniejszym użytkownikom, ze względu na jej wysokość – 12 metrów nad ziemią. Trasa składa się z 15 przeszkód i jednego zjazdu.

Park linowy otwarty jest codziennie w sezonie, natomiast po sezonie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Warto pamiętać, że w trakcie opadów i po deszczu nie można korzystać z parku, ze względu na niebezpieczeństwo poślizgnięcia się w trakcie przechodzenia trasą.

Zobacz również