Kino Giżycko

Kino Giżycko (Kino Nowa Fala)

Branża kinowa jest obecnie dynamicznie rozwijającym się sektorem kultury i rozrywki, zapewniającym szeroki dostęp do najnowszych produkcji filmowych oraz różnych wydarzeń związanych z kinematografią. Nowoczesne kina stanowią miejsca, w których widzowie szukają rozrywki. Szukają również przestrzeni do spotkań z bliskimi, a także niepowtarzalnego klimatu i unikalnych wrażeń. Do grona najlepszych obiektów tego typu na Mazurach niewątpliwie zalicza się kino „Nowa Fala” w Giżycku. Jest to wyjątkowe miejsce, które łączy wszystkie walory nowoczesnego kina z atmosferą kameralności. Na szczęście fani kina wciąż doceniają takie miejsca, dzięki czemu w dobie wielkich multipleksów, nadal możemy cieszyć się ich magią.

Kino z bogatym repertuarem

„Nowa Fala” mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Konarskiego 8 i jest jednym z obiektów Giżyckiego Centrum Kultury. To placówka o unikatowym charakterze, stanowiąca jedyny tego typu obiekt w mieście oraz w regionie. Jest miejscem oferującym szeroki wachlarz ofert kulturalnych, przygotowanych z myślą zarówno o turystach, jak i giżyckiej społeczności. Kino „Nowa Fala” szczyci się nowoczesnym, funkcjonalnym wyposażeniem, a także kultywowaniem dobrych tradycji polskiej kinematografii. W ofercie giżyckiego kina, poza regularnymi seansami filmowymi, znajdują się również: wystawy plenerowe, spotkania giżyckiego DKF-u. Mają tu miejsce także unikalne warsztaty z udziałem twórców filmowych i ulubionych aktorów. Wielofunkcyjna sala przystosowana jest zarówno do projekcji najnowszych produkcji filmowych, jak i koncertów, przedstawień teatralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych.

Filmowa mała ojczyzna

Giżyckie kino czynne jest przez weekendy, tzn. od piątku do niedzieli. Kasa otwierana od poniedziałku do czwartku w godzinach od 14 do 20. W dniach projekcji filmowych – godzinę przed pierwszym seansem, a zamykana 15 minut po rozpoczęciu ostatniego seansu.

Repertuar kina „Nowa Fala” można zobaczyć na stronie kino.gizycko.pl/repertuar.

Kino Giżycko – początki

Kino „Nowa Fala” przyjęło nazwę, nawiązującą do znajdującego się w pobliżu dawnego kina „Fala” (przy Placu Grunwaldzkim), które pierwotnie nosiło nazwę “Wanda”. Jego powstanie datuje się tuż po II wojnie światowej. Nazwę kina łączy się z pięknym neonem, który ozdabiał fasadę budynku. W latach 60-tych ubiegłego wieku kino to przeżywało okres swojej świetności. Rozkwit był widoczny szczególnie po całkowitym remoncie, który umożliwił projekcje filmów bardziej wymagających pod względem technicznym. Modernizacja obiektu zapewniła również wyższy komfort widzom. W tym okresie w giżyckim kinie, poza projekcjami filmowymi, miały miejsce koncerty i wstępy estradowe oraz spektakle teatralne. W placówce odbywały się także przeglądy filmów turystycznych, prężnie funkcjonował Dyskusyjny Klub Filmowy. Ponadto miały tu miejsce spotkania ze znanymi polskimi aktorami i reżyserami.

Giżyckie kino zostało zamknięte pod koniec stycznia 2009 roku. Na nowy obiekt mieszkańcy miasta oraz turyści musieli długo oczekiwać – kino „Nowa Fala” oficjalnie otwarto 17 czerwca 2017 roku.

Kino „Nowa Fala” w nowoczesnym wydaniu

Kino w Giżycku stara się nawiązać do okresu świetności swojego poprzednika. Jest obiektem kinowym stworzonym na miarę XXI wieku, które posiada wszystkie najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w tej branży. Kino „Nowa Fala” wyposażone jest m.in.: w cyfrowy projektor marki Barco, nowoczesne przestrzenne nagłośnienie marki Dynacord (systemu 7.1) oraz system projekcji filmów typu 3D firmy DepthQ. W placówce znajduje się sala na 176 osób oraz profesjonalny system sprzedaży i przedsprzedaży biletów. We foyer można zobaczyć wielkoformatowe czarno-białe fotosy. W planach znajduje się organizacja koncertów pamięci Krzysztofa Komedy.

Kino Giżycko i kultowe produkcje

Elementy dekoracyjne kina „Nowa Fala” nawiązują do znanej produkcji filmowej pt. „Nóż w wodzie” z 1962 roku – kultowej biało-czarnej ekranizacji wyreżyserowanej przez Romana Polańskiego na podstawie scenariusza Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego oraz Jakuba Goldberga. I choć czytelnicy magazynu „Film” okrzyknęli go filmem roku, w oscarowym wyścigu polską produkcję pokonał wielki rywal – Federico Fellini i jego słynne „Osiem i pół”.

Warto wspomnieć, że to właśnie w Giżycku nad jeziorem Kisajno kręcono wiele scen do kontrowersyjnego jak na owe czasy filmu „Nóż w wodzie”. Zdaniem części krytyków film ten był zbyt śmiały i nad wymiar „zachodni”, co w kraju zmagającym się wojenną traumą i reżimem komunistycznym nie stanowiło zalety. Był to debiutancki, pełnometrażowy film Polańskiego i zarazem ostatni nakręcony w Polsce. Ten słynny film jest doskonałą wizytówką Giżycka i jeziora Kisajno. Stanowi gratkę i ucztę filmową, nie tylko dla miłośników kina.

Kino „Nowa Fala” i ciekawe historie oparte na prawdziwych wydarzeniach

Z kręceniem filmu „Nóż w wodzie” związanych jest kilka niezwykłych historii, które przetrwały w pamięci mieszkańców Giżycka i okolicy. Jedna z nich wiąże się z autorem zdjęć – Jerzym Lipmanem, któremu wpadła do wody kamera Arriflex. Sprzętu nie udało się odnaleźć. Prawdopodobnie wciąż leży na dnie jeziora Kisajno.

Polański, po światowym sukcesie filmu „Nóż w wodzie”, otrzymał propozycję z Hollywood nakręcenia nowej wersji filmu, w kolorze i w doborowej amerykańskiej obsadzie. Mówiło się o Elizabeth Taylor i Henrym Fondzie. Jednak reżyser nie zgodził się, utrzymując, że już raz nakręcił dobry film i nie ma powodu, by to powtarzać.

Film „Nóż w wodzie” znalazł także uznanie wśród wielu artystów. Był ulubioną produkcją Micka Jaggera z zespołu The Rolling Stones, a Martin Scorsese wybrał go do przeglądu arcydzieł polskiej kinematografii („Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”).

Zobacz również