Ekomarina Giżycko

Ekomarina Giżycko

Wielkie Jeziora Mazurskie są jednym z najbardziej popularnych w Europie szlakiem turystyki wodnej. Z żeglarstwem związany jest cały region i społeczność Mazur. Turystów przyciąga w te strony unikatowa przyroda, która zachwyca różnorodnością i bogactwem gatunkowym a także świetna infrastruktura, która sprzyja rozwojowi sportów wodnych. Doskonałym tego przykładem jest nowoczesna Ekomarina Giżycko.

Co oznacza termin ekomarina?

Ekomarina jest nowoczesnym portem pasażerskim dla żaglówek, łodzi motorowych i dużych jachtów. Posiada pełne zaplecze techniczne, sanitarne i inne usługi, które zapewniają bezpieczeństwo pasażerów oraz przewoźników. Świadczą również rozmaite usługi w najwyższym standardzie i z dbałością o ekologię.

Ekomarina Giżycko na mapie

Port pasażerski usytuowany jest w bardzo atrakcyjnej części Giżycka. Znajduje się około 500 m od centrum miasta, pomiędzy główną trasą spacerową a molem na nadbrzeżu, trzeciego pod względem wielkości na Mazurach, jeziora Niegocin. Na tym morenowym akwenie polodowcowym, o powierzchni blisko 26 km2 , panuje największy ruch żeglarski w Polsce. Latem odbywają się tu różne regaty, a zimą zawody bojerowe.

Port pasażerski oddziela od miasta linia kolejowa. W sąsiedztwie Ekomariny Giżycko znajduje się port Żeglugi Mazurskiej, kompleks sportowo-turystyczny i plaża miejska. Zarządcą tego nowoczesnego obiektu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Giżycku. Dla wygody spacerowiczów, niedaleko Ekomariny, przerzucono kładkę nad torami połączoną ze schodami prowadzącymi do promenady. Zamontowano także windę dla osób niepełnosprawnych i wózków z dziećmi. Kładka łączy port i nabrzeże jeziora Niegocin z centrum Giżycka. Miejsce to stanowi jednocześnie idealny punkt widokowy.

Z historii portu pasażerskiego…

Ekomarinę Giżycko budowano w latach 2009-2010. Inwestycję ukończono formalnie w październiku 2010 roku, w rzeczywistości jednak port rozpoczął przyjmować żaglówki od kwietnia 2011 roku. Ogólny koszt budowy Ekomariny wyniósł ponad 19 mln zł, z czego 50% wartości inwestycji miasto pozyskało ze środków unijnych.

Charakterystyka Ekomariny Giżycko

Ekomarina Giżycko jest okazałym pasażerskim portem śródlądowym, do którego mogą zawijać jachty, łodzie i statki pasażerskie o maksymalnej długości kadłuba do 35 metrów. W czasie wejścia i wyjścia z portu oraz postoju – wszystkie łodzie żaglowe muszą mieć postawiony maszt, lecz bez rozwiniętych żagli. Kapitanat Portu kieruje jednostki pływające do wskazanych, oznakowanych stanowisk, które cumują do kei lub y-bomu w sposób nie utrudniający innym łodziom zajęcia sąsiednich stanowisk.

Basen portowy jest dużą keją, która może pomieścić 138 łodzi, w tym 106 jednostek do długości 12 m i 32 powyżej 12 m. Ponadto jest tu 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Każda łódź ma dostęp do energii elektrycznej i wody. Port ten jest EKO, co oznacza, że posiada system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Jednocześnie w Ekomarinie Giżycko system ogrzewania i podgrzewania wody odbywa się za pomocą pomp cieplnych i układów solarnych. W porcie istnieje również możliwość zimowania jednostek pływających.

Infrastruktura Ekomariny Giżycko

W najważniejszym budynku Ekomariny o powierzchni sięgającej 2500 m2 znajduje się kapitanat portu, który zarządza całym obiektem. Jednocześnie zlokalizowane w nim są: kasa, centrum informacji turystycznej, restauracja i tawerna, sala konferencyjna, lokale usługowe, sklepy żeglarskie oraz posterunki: policji, WOPR, straży miejskiej, straży pożarnej, a także pomieszczenia dla osób poszkodowanych w czasie wodnych wypadków. W kolejnym budynku o powierzchni 412 m2 urządzono sanitariaty, zaplecze kuchenne i pralnię.

W Ekomarinie Giżycko wykonano ogółem 2900 m2 chodników, dróg wewnętrznych i placów oraz duży parking mieszczący 172 aut, w tym 4 autobusy. Całość obiektu, włącznie z basenem portowym i parkingiem, jest oświetlona i całodobowo monitorowana. Na terenie portu pasażerskiego jest duże pole campingowe z pełną infrastrukturą. W planach rozbudowy Ekomariny Giżycko znaleźły również swoje miejsce wieża oraz taras widokowy.

W Ekomarinie Giżycko nie można się nudzić…

Port Ekomarina Giżycko po 12 latach funkcjonowania stał się największym „hotelem” nawodnym na Mazurach. Z racji wysokiego standardu usług świadczonych w porcie oraz panującej tu miłej i przyjaznej atmosfery, do Ekomariny Giżycko corocznie przybywa około 8-10 tys. łodzi oraz 40-60 tys. osób.

Organizuje się tutaj liczne imprezy nie tylko żeglarskie, ale także kulturalne. Sprawia to, iż ilość turystów korzystających z Ekomariny Giżycko podwaja się. Nie brakuje tu gości spacerujących po nabrzeżu, a Młode Pary organizują tu czesto ślubne sesje zdjęciowe. Dobrze funkcjonujący port z nowoczesną infrastrukturą przyciąga organizatorów wszelakich imprez, np. Ogólnopolskiego Zlotu Fiatów 126p, Giżyckich Dni Oldtimerów, „Pikniku Bardzo Kulturalnego” czy Jarmarku Św. Brunona. Na terenie Ekomariny Giżycko prowadzone są również konferencje naukowe w różnych dziedzinach. Organizuje się też kursy i szkolenia np. sportów wodnych i ratownictwa wodnego, a także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

W roku 2023 kalendarz regat żeglarskich organizowanych w Ekomarinie Giżycko zawiera wiele imprez. Są to m.in.: Puchar Trzech Ryb w klasie Optimist, Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostwa Polski w Sprintach i Puchar Niegocina klasa 420, Finał Pucharu Polski w klasie Laser.

Zobacz również