Lot Balonem Giżycko

Lot balonem Giżycko, czyli Mazury z lotu ptaka

Piękno mazurskiej krainy można okrywać na różne sposoby, jednak nie od dziś wiemy, że z góry widać lepiej. Zdecydowanie warto więc spojrzeć na ten niezwykły region z lotu ptaka. Widok iskrzących się tafli jezior, nitki rzek połyskujące wśród soczystej zieleni lasów, mozaika pół i łąk oraz czerwone dachy domów tworzą wyjątkowy kalejdoskop, który można podziwiać lecąc balonem. Dlatego w Giżycku organizatorzy tych powietrznych wypraw zachęcają do wyruszenia w widokową podróż powietrznym szlakiem. Oferta skierowana jest praktycznie do każdego, ponieważ specyfika tej wyprawy, przy zachowaniu odpowiednich warunków, nie nakłada ograniczeń wiekowych ani sprawnościowych.

Podniebny dreszczyk emocji

Lot balonem nad Ziemią Giżycką jest ekscytującym przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci każdego powietrznego podróżnika. To przygoda, podczas której nie ma czasu na nudę i bezcenna okazja do odkrywania niezwykłych miejsc w zupełnie nowy sposób. Od początku do końca ta podniebna atrakcja dostarcza moc wrażeń i emocji.

Lot balonem Giżycko jest zawsze pewnego rodzaju niespodzianką. Start odbywa się w ustalonym z organizatorem miejscu, lecz nawet doświadczony pilot nie jest wstanie dokładnie określić, dokąd poniesie go wiatr.

Organizacja lotu balonem Giżycko

Ustalenie terminu i miejsca lotu balonem

Lot balonem poprzedza ustalenie terminu realizacji imprezy i miejsca zbiórki uczestników. Transport uczestników na miejsce startu zapewnia organizator lotu. Następnie rozpoczyna się szkolenie uczestników dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie lotu i lądowania. Od samego początku każda osoba bierze czynny udział w przygodzie, co oznacza, że uczestniczy zarówno w przygotowaniach do startu, jak i pakowaniu balonu po wylądowaniu. Przygotowanie balonu do lotu polega na rozłożeniu i rozciągnięciu czaszy balonu i linek na ziemi przed nadmuchaniem tzw. szyi balonu za pomocą wentylatora. W koszu znajdują się palniki na gaz oraz niezbędne wyposażenie. Następnie zapala się palniki gazowe, aby wypełnić czaszę gorącym powietrzem, potrzebnym do uniesienia balonu. Wówczas pasażerowie wchodzą do kosza, po czym liny cumujące balon zostają odwiązane i rozpoczyna się wznoszenie.

Czas trwania lotu balonem Giżycko

Komercyjne swobodne loty balonem trwają zazwyczaj od 50 minut do 1 godziny. Do czasu lotu należy doliczyć około 20 minut na instruktaż i wypełnienie ankiety (każdy pasażer podaje między innymi swoją aktualną wagę), 30 minut na postawienie balonu i 30-40 minut na złożenie balonu. Balon, gdy już znajdzie się w powietrzu, unosi się lub dryfuje wraz z wiatrem, którego prędkość jest jednym z najważniejszych czynników umożliwiających lot. Pilot do lądowania ma wybranych kilka miejsc. Jeśli kurs lotu dynamicznie się zmienia, poszukuje jak najlepszej opcji na tę operację. Zależy to oczywiście od kierunku, w jakim balon jest unoszony przez wiatr.

Jak przebiega lądowanie?

Lądowanie polega na powolnym opuszczaniu balonu w dół poprzez zmniejszanie ilości gorącego powietrza znajdującego się w powłoce. Balon ląduje zwykle z koszem pochylonym pod kątem 45 stopni do podłoża. Gdy opadnie na ziemię, pasażerowie i pilot pozostają przez kilka chwil w koszu, aby balon ostygł. Następnie wszyscy przystępują do zwijania czaszy i linek balonu oraz pakowania całości wyposażenia do przyczepy transportowej. Na zakończenie wręczane są certyfikaty, można spodziewać się także rytuału pasowania na aeronautę, pamiątkowego zdjęcia oraz poczęstunku kieliszkiem szampana. W tym czasie na miejsce lądowania przyjeżdża samochód organizatora, którym uczestnicy wracają na miejsce startu.

Czy lot balonem jest bezpieczny?

Podróż powietrznym szlakiem przy silnym wietrze byłaby na pewno ekscytującym przeżyciem, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich osób na pokładzie stanowi zagrożenie. Dlatego loty balonem Giżycko odbywają się jedynie przy dobrej pogodzie, o świcie i o zachodzie słońca, gdy panują dogodne warunki do latania, a także do fotografowania. Nad bezpieczeństwem uczestników, kursem lotu i „wyłapywaniem” dogodnych prądów wiatru czuwa pilot, który sprawuje kontrolę nad balonem. Dzięki temu pasażerowie mogą się zrelaksować i cieszyć niesamowitymi widokami. Każdy organizator lotu balonem z Giżycka posiada certyfikat AOC uprawniający do wykonywania komercyjnych lotów pasażerskich. Podlega on jednocześnie nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak przygotować się do lotu balonem?

Lecieć balonem może każdy, z wyjątkiem dzieci do lat 4 i kobiet w zaawansowanej ciąży oraz osób, które w ciągu ostatnich 3 miesiącach miały operację kręgosłupa lub stawów. Na lot nie ma możliwości zabierania osób na wózkach inwalidzkich. Od momentu zajęcia miejsca w koszu balonu, do chwili jego opuszczenia po zakończonym locie każdy uczestnik musi podporządkować się wszystkim poleceniom pilota.

Na wyprawę balonem należy założyć wygodne, niekrepujące ruchów ubranie. Wskazane są długie rękawy i długie nogawki spodni oraz lekka czapka. Ponieważ start (lądowanie) odbywa się z łąki lub pastwisk, należy założyć odpowiednie obuwie, najlepiej sportowe. Wszystkie zabierane ze sobą rzeczy warto spakować do małego plecaka, ponieważ podczas lądowania trzeba mieć wolne ręce. Ze względu na ograniczone miejsce w koszu nie należy zabierać dużych plecaków ani toreb oraz dodatkowej odzieży. Sprzęt, którzy pasażerowie zabierają na własną odpowiedzialność (np. telefon, aparat fotograficzny), na wszelki wypadek dobrze jest umocować uprzężą lub opaską do ręki.

Zobacz również