Alpaki Giżycko

Alpaki Giżycko (hodowla Alpakadabra)

Spokojne, łagodne i wesołe usposobienie alpak sprawia, że zwierzęta te wzbudzają ogromną sympatię. Są delikatne, ciekawe otoczenia i szybko się uczą. Mają bardzo miękkie, przyjemne w dotyku futro. Z tego względu to zrozumiałe, że giżyckie alpaki od lat podbijają ludzkie serca i są jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Mało kto wie, że przebywanie z tymi przesympatycznymi zwierzętami wspomaga procesy lecznicze i ma terapeutyczne oddziaływanie! Hodowane nieopodal alpaki Giżycko  można przytulać i karmić, a sam kontakt z nimi wpływa na poprawę samopoczucia człowieka. Z przyjemnością zapraszamy więc na spotkanie z alpakami w hodowli Alpakadabra.

W drodze do hodowli alpak nieopodal Giżycka

Badania archeologiczne wskazują, że lamy i alpaki zostały udomowione w kulturze Mochica już w VIII wieku. Następnie hodowla tych zwierząt rozwinęła się znacznie wraz z rozkwitem kultury inkaskiej. Za rozwojem późniejszych hodowli europejskich przemawiało przede wszystkim wykorzystanie wełny z futra alpak w przemyśle tekstylnym. Do Polski pierwsze alpaki trafiły ponad 20 lat temu. Sprowadzone z Chile zwierzęta wzbudzały ogromne zainteresowanie, a czasami nawet prawdziwą sensację. Hodowla alpak w naszym kraju rozwijała się bardzo powoli. Jednak duże zaangażowanie w prace hodowlane zaowocowało założeniem Polskiego Związku Hodowców Alpak i powstaniem kolejnych hodowli. Jedną z nich możemy odkryć nieopodal Giżycka. W niewielkiej miejscowości Pieczonki pod numerem 26, prowadzona jest ukierunkowana hodowla alpak. W hodowli Alpakadabra na gości oczekuje małe stado tych ciekawskich z natury i pogodnych zwierząt, które żyją tu w bliskim kontakcie z człowiekiem.

U alpak w gościnie

Odwiedziny w giżyckiej hodowli alpak możliwe są w dni robocze w sezonie jesienno-zimowym i wiosennym po wcześniejszym umówieniu wizyty. W weekendy nie ma potrzeby umawiania się, wtedy hodowla czynna jest od godziny 12 do 19. Aby zapewnić zwiedzającym spokój i kameralność podczas spotkań z alpakami, goście umawiani są na konkretny termin. Warunki zapewnione alpakom w hodowli Alpakadabra uwzględniają ich towarzyski charakter. Zwierzęta czują się najbezpieczniej w małym stadzie. Nie znoszą samotności. Porozumiewają się wydając różne dźwięki, najczęściej cicho pomrukując. Komunikują się także poprzez mowę ciała, np. wyrażając swój stan emocjonalny poprzez drżenie ogona czy słynne plucie.

Czy spacerowanie ze zwierzętami w hodowli Alpaki Giżycko jest bezpieczne?

Alpakadabra w standardowej wizycie oferuje gościom bliski kontakt z przesympatycznymi alpakami, można je nakarmić, pogłaskać, przytulić oraz zabrać na spacer. Choć alpaki należą do dość silnych zwierząt, przebywanie z nimi jest całkowicie bezpieczne. Spokojne usposobienie tych czworonożnych przyjaciół sprawia, że nawet dzieci mogą czuć się bezpiecznie w ich towarzystwie. Zwłaszcza, że zawsze w pobliżu czuwa ich opiekun. Ponadto warto podkreślić, że wspólne przebywanie z alpakami ma dobroczynny wpływ na człowieka, pozwala się zrelaksować, odprężyć. Poprzez zabawy, przytulanie czy karmienie alpak zmniejsza się poziom stresu i wyciszają się emocje. Można śmiało powiedzieć, że w tym pięknym zwierzęciu tkwi niezwykły terapeuta.

Z czego znana jest Alpakadabra?

Wspaniałe terapeutyczne odziaływanie alpak na człowieka zostało wykorzystane w alpakoterapii, wspomagającej rehabilitację ruchową i umysłową osób ze specjalnymi potrzebami. Forma ta stanowi jedną najbardziej interesujących propozycji oferowanych zwiedzającym przez hodowlę Alpakadabra. Alpakoterapia polecana jest głównie osobom z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera czy zespołem Downa. Sesje terapeutyczne w giżyckiej hodowli alpak cieszą się coraz większą popularnością. Wszystkie zajęcia są dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości pacjenta. Poza okazją do uczestnictwa w tej formie terapii, na terenie hodowli Alpaki Giżycko można zorganizować również eventy oraz sesje zdjęciowe z alpakami.

Alpaki Giżycko – poznaj urocze i przyjacielskie zwierzęta

Vicunga pacos, czyli alpaki, są zwierzętami wywodzącymi się z górzystych terenów Ameryki Południowej. Swoją ogromną popularność zawdzięczają uroczemu usposobieniu oraz bardzo delikatnemu futru o właściwościach hipoalergicznych. Podobnie jak lamy, alpaki należą do rodziny wielbłądowatych, parzystokopytnych, lecz są trochę od nich mniejsze. Zwierzęta te posiadają doskonale rozwinięty korpus ciała, małą główkę, wyjątkowo mocną i silną szyję oraz długie nogi. Stopy alpak zakończone są miękkimi opuszkami. Kolor okrywy włosowej zaczyna się od bieli i sięga przez mocne brązy, odzienie szarości aż do czarnej barwy. Wysokość alpak dochodzi 100 cm, a waga waha się od 65 do 80 kg. Wyróżnia się dwie rasy alpak: Huacaya i Suri. Podobnie jak w giżyckiej hodowli alpak, również w innych hodowlach najczęściej występuje odmiana Huacaya, której przedstawiciele mają puszyste, krótkie futro. Natomiast alpaki Suri odznaczają się długim, lśniącym runem, a ich lekko kręcone loki dochodzą nawet do 50 cm długości.

Budowanie relacji z dziećmi w giżyckiej hodowli alpak

Przebywanie w towarzystwie alpak ma pozytywny wpływ na dzieci. Dostarcza dużo radości i szczęścia. Zaspokaja u najmłodszych potrzebę bliskości z naturą, uwrażliwia, uczy rozpoznawania emocji u zwierząt oraz pogłębia empatię. Wizyta w hodowli Alpakadabra ma jeszcze jeden walor – poznawczy. Dzieci mają okazję wysłuchać wielu ciekawostek o żyjącej tu gromadzie zwierząt. Poznają ich imiona, wiek, mogą karmić je marchewkami, jabłkami, sianem, wyprowadzić na spacer na lince. A także głaskać i tulić bez limitu… Warto jednak pamiętać, że alpaki nie przepadają za głaskaniem po głowie. W hodowli Alpaki Giżycko zwierzęta najpierw muszą się oswoić z obecnością gościa, dopiero po pewnym czasie można je głaskać i dotykać po grzbiecie i szyi.

Ciekawe i warte poznania

Futro alpaki jest bardzo miękkie i ma właściwości hipoalergiczne, więc jest doskonałe dla alergików. Ponadto cechuje go wyjątkowa delikatność i wysoki poziom utrzymywania ciepła, wyższy od futra owiec. Walory wełny z futra alpaki przekładają się na doskonałe właściwości prozdrowotne, wykorzystywane w szczególności w leczeniu zmian reumatycznych i alergii skórnych. Na rynku odzieżowym wyroby z wełny alpak cieszą się niesłabnącym powodzeniem i osiągają wysoką wartość. Wykonuje się z nich bardzo cenne elementy garderoby oraz kołdry, koce, poduszki.

Alpaki mają bardzo czuły węch i nie lubią ostrych, nieprzyjemnych zapachów, np. perfum, alkoholu czy dymu z papierosów. Warto o tym pamiętać przed wizytą w giżyckiej hodowli Alpakadabra.

Zobacz również