Wakacje nad jeziorem z dziećmi

Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad jeziorem z dziećmi?

Po wielu miesiącami wytężonej pracy przyszedł wreszcie czas na upragnione wakacje. Korzystając z czasu wolnego musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszych bliskich i nas samych. Aby po zakończonym wypoczynku pozostały tylko dobre wspomnienia warto odpowiednio przygotować się do relaksu i zwrócić uwagę na różne zagrożenia. Jezioro to doskonałe miejsce na wypoczynek, pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, wobec którego musimy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przebywając z dziećmi. Bezpieczne wakacje nad jeziorem czas zacząć!

Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad jeziorem? 

Teren. Szukając noclegu na wakacje nad jeziorem zwróćmy uwagę na infrastrukturę na danym terenie. Najlepiej przeczytać opinie o obiekcie, pooglądać zdjęcia pod katem bezpieczeństwa rekreacji i zabawy. Sprawdźmy czy obiekt i teren wokół niego sprzyja bezpiecznemu wypoczynkowi.

Kąpielisko. Odpoczywając nad jeziorem pamiętaj, aby korzystać  jedynie ze strzeżonych kąpielisk. Taki akwen znajduje się pod opieką wykwalifikowanego ratownika, który w razie niebezpieczeństwa odpowiednio zareaguje. Należy zapamiętać, że biały kolor flagi  wywieszanej przez ratownika oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Natomiast flaga czerwona symbolizuje zakaz kąpieli. Poza strzeżonymi zbiornikami zwracaj uwagę na znaki i tablice i nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana.

Pogoda. Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne. Nie należy wchodź do wody podczas burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr. Skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Przez mięśnie przechodzą wtedy impulsy elektryczne, które mogą wywołać skurcz mięśni.

Kąpiele słoneczne. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu. Aby uniknąć wstrząsu termicznego nie wbiegaj do wody, gdy jesteś mocno rozgrzany. Przed zanurzeniem w wodzie należy skórę stopniowo schładzać.

Alkohol. Po spożyciu alkoholu nie należy wchodzić do wody. Nawet najmniejsza dawka stanowi potencjalne zagrożenie. Z rekreacji w wodzie zrezygnuj również po obfitym posiłku lub gdy jesteś głodny.

Sprzęt ratunkowy. Wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki sprzęt ten jest wstanie zapewnić bezpieczeństwo. Nie warto ryzykować życia i zdrowia dla chwilowej wygody. 

Wyobraźnia. Brak wyobraźni jest najczęstszym powodem nieszczęśliwych wypadków, dlatego nie skacz do wody w miejscach nieznanych czy zabronionych, wyraźnie oznaczonych jako niebezpieczne. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody i zimne prądy. Jeżeli chcesz wybrać się w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez przynajmniej jeszcze jedną osobę. W wodzie zwracaj  uwagę na łodzie, skutery wodne i inne poruszające się jednostki pływające.

Pilnuj swoich rzeczy. Nad wodą chroń swoje rzeczy osobiste, szczególnie portfel, telefon i dokumenty. Utrata zwłaszcza tych ostatnich jest bardzo dotkliwa i może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Bezpieczne wakacje nad jeziorem z dzieckiem

Podczas wakacji z dzieckiem należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, częstym myciu rąk, piciu tylko butelkowanej wody i spożywaniu jedzenia jedynie ze sprawdzonego źródła. W trakcie spaceru warto zadbać o nakrycie głowy oraz środki odstraszające komary i kleszcze. Poczucie bezpieczeństwa w tym względzie mogą wzmocnić szczepienia, które mają na celu ochronę przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez owady i zapobiegnie powikłaniom. Dobrze jest przygotować dziecko na kontakt z większą liczbą obcych osób i przestrzec przed nieznajomymi. Podczas przebywania na słońcu należy smarować malucha kremem z wysokim filtrem, a w razie ewentualnych oparzeń zastosować krem przeciw oparzeniom. Dodatkowo pilnujmy aby dziecko miało cały czas okrytą głowę. W lecie ogromnie ważne jest picie dużej ilości wody – co najmniej 1,5 litra dziennie. Na plaży należy zachować szczególną czujność, nie oddalać się od dziecka i nie spuszczać z niego oka.

Wakacje nad jeziorem – udany urlop z dzieckiem

W trakcie rodzinnych wyjazdów nad jezioro bezpieczeństwo dziecka jest oczywiście priorytetem. Rodzice dobrze wiedzą też, że żaden wyjazd się nie uda, jeśli najmłodsi będą się nudzić. Dlatego ogromną popularnością cieszą się te ośrodki, które wykazują szczególną dbałością o potrzeby rodzin. W Ośrodku Wypoczynkowym „Łabędzi Ostrów” w Pięknej Górze obsługa dokłada wszelkich starań, aby wszyscy odwiedzający goście znaleźli interesujące zajęcia, aby wyjechali w pełni usatysfakcjonowani z pobytu. Specjalnie dla rodzin z dziećmi przygotowana została wyjątkowa oferta, obejmująca wakacje na Mazurach.

Propozycja obejmuje preferencyjne ceny, szeroki wybór atrakcji, a także dużą dawkę bezpiecznej zabawy i relaksu! Oferta wczasy na Mazurach skierowana jest do rodzin z dziećmi i otwiera przed gośćmi cały wachlarz możliwości. Można skorzystać z przejażdżki rowerem turystycznym, wodnym lub kajakiem, zasmakować wspaniałej kuchni. Obiekt posiada bezpieczną, dobrze zaplanowaną infrastrukturę. Do dyspozycji gości pozostaje: kolorowy plac zabaw, siłownia zewnętrzna, boisko do piłki plażowej, przepiękna plaża i kąpielisko, restauracja oraz bar. Wykorzystując potencjał ośrodka można połączyć świetną rodzinną zabawę, z relaksem i aktywnym wypoczynkiem nad brzegiem przepięknego mazurskiego jeziora Kisajno.