Cisowa Góra

Cisowa Góra, czyli suwalska Fudżijama

Nie da się pisać o skarbach natury Ziemi Suwalskiej bez wspomnienia o Cisowej Górze. Za sprawą rozpościerających się z jej szczytu malowniczych krajobrazów, urzekających wschodów i zachodów słońca, miejsce to kojarzy się z cudowną krainą baśni. To dzięki tej niezwykłej panoramie Cisowa Góra każdego roku staje się celem odwiedzin coraz liczniejszej rzeszy turystów.

Kierunek – Cisowa Góra

Cisowa Góra znajduje się w północnej części województwa podlaskiego, na Pojezierzu Suwalskim, pomiędzy malowniczymi jeziorami: Hańcza na zachodzie i Szelment na wschodzie. Usytuowana jest kilkanaście kilometrów na północ od Suwałk, po zachodniej stronie drogi krajowej nr 655: Augustów – Suwałki – Rutka-Tartak.

Suwalska Fudżijama

Góra Cisowa, zwana także suwalską Fudżijamą, to wzniesienie liczące 256 m n.p.m. Zarówno szczyt góry, jak i przepiękne pobliskie wzniesienia, utworzyła działalnoś lądolodu. Najwyższy wierzchołek jest pozostałością moreny czołowej lodowca. Cisowa Góra ma charakterystyczny kształt, który z lotu ptaka przypomina do złudzenia szpiczasty stożek krateru wulkanu, dlatego potocznie określa się ją mianem majestatycznego, potężnego japońskiego wulkanu. Swoistą nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej olbrzymiemu cisowi, który rósł kiedyś na jej szczycie. Niestety do dziś po drzewie nie pozostał żaden ślad. Według miejscowych legend ten charakterystyczny szczyt miał zostać usypany z piasku wydobywanego z okolicznego jeziora Kopane. Z tego powodu Cisową Górę określano również mianem Góra Sypana.

Najlepszy punkt widokowy

Cisowa Góra jest wyjątkowym miejscem na Suwalszczyźnie, ze szczytu którego roztacza się zachwycająca panorama na piękne zakątki Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ten urokliwy pejzaż ozdabiają przede wszystkim rozsiane polodowcowe wzgórza, które w dolinach wypełnione są jeziorami morenowymi. Wszystko to ozdobione jest pięknymi lasami, falującymi łąkami i polami uprawnymi.

Ze szczytu Cisowej Góry widać niezwykłą pradolinę Szeszupy i liczne garby zalesionych moren. Te malownicze wzgórza często nazywa się “Bieszczadami Północy”. Z oddali można podziwiać szeroki pas lasów, który ciągnie się od punktu widokowego „U Pana Tadeusza”, aż do najgłębszego polskiego jeziora – Hańczy. Ponadto z Cisowej Góry doskonale widać lustra kilku zagłębionych w dolinkach jezior, których srebrzyste tafle odznaczają się na tle niesamowitej zieleni.

Szlak na Cisową Górę

Najlepiej dotrzeć na Cisową Górę własnym środkiem transportu, dojeżdżając drogą nr 655 do miejscowości Gulbieniszki. Górę widać już z daleka. Samochód można zostawić we wsi na przydrożnym bezpłatnym parkingu. Również wstęp na górę jest bezpłatny, a wejście na szczyt nie wymaga dużego wysiłku. Z parkingu należy podążać szutrową drogą przez około 500 metrów, mijając po prawej stronie zabudowania gospodarcze i pola uprawne – po lewej. Dalej trasa prowadzi bardziej stromo pod górę, po ułożonych kamiennych schodach. Sam szczyt jest również wyłożony kamieniami. Z tego względu należy zachować ostrożność, szczególnie podczas opadów deszczu, kiedy na ścieżce tworzą się wyrwy oraz błoto i jest dość ślisko.
Na szczycie Cisowej Góry stoi drewniany krzyż, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II na Suwalszczyźnie, która miała miejsce w 1999 roku. Ponadto znajduje się tu tablica z opisem panoramy, a także dwie ławki, na których można odpocząć, delektując się jednocześnie pięknymi widokami. Bezpośrednio przy podejściu na szczyt znajduje się tablica informacyjna, która opisuje powstanie
Cisowej Góry.

Czas przejścia na szczyt i z powrotem określa się od 30 minut do 1 godziny – w zależności od tempa marszu. Oczywiście na Cisowej Górze warto zostać dłużej, aby skorzystać z uroków fascynującej przyrody i nacieszyć oko pięknymi widokami.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

  • Park Linowy – Twierdza Jaćwingów – to świetna zabawa dla małych i większych. Trasy obejmują 5 torów linowych o różnym stopniu trudności, w tym jedną dedykowaną najmłodszym. Niewątpliwą atrakcją jest jeden z najdłuższych w Polsce zjazd tyrolką o długości 420 m. Liczne i ciekawe przeszkody zainstalowano na różnych poziomach – nawet 15 m. Najdłuższa trasa obejmuje 19 przeszkód i łączy się z odcinkiem jazdy rowerem.
  • Wodziłki – wieś staroobrzędowców z ciekawą świątynią cerkiewną z 1863 roku, zwaną molenną. Pierwotnie dom modlitwy bezpopowców nie posiadał dzwonnicy. Dobudowano ją w 1928 roku, przez co cerkiew przybrała wygląd świątyni prawosławnej, podobnej do tych, jakie budowano w pobliskiej Litwie. W molennie znajduje się skromne wyposażenie: kilkanaście ikon, starych ksiąg oraz krzyży. Dookoła są tablice, które przybliżają historię staroobrzędowców, którzy zamieszkiwali w tym rejonie.
  • Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce, otoczone ścieżkami edukacyjnymi, które w całości objęte jest ochroną rezerwatową. Występują tu liczne reliktowe gatunki flory. Okoliczna fauna również zachwyca różnorodnością. Wody Hańczy odznaczają się pierwszą klasą czystości, a ich przejrzystość sięga nawet 6 metrów.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Timaska, CC0, via Wikimedia Commons