Tężnie w Gołdapi

Tężnie w Gołdapi

Tężnie w Gołdapi to nie tylko doskonały sposób na problemy z układem oddechowym, czy alergią – to również miejsce, które ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Ponieważ marzenie o wypoczynku nad morzem i korzystaniu z powietrza nasyconego jodem nie zawsze może się spełnić, warto wybrać się na spacer po tężniach w Gołdapi, aby czerpać z dobroczynnych właściwości solanki.

Tężnie w Gołdapi na skraju Puszczy Rominckiej

Gołdap, najdalej na północ wysunięte miasto mazurskie, to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko. Miejscowość szczyci się mianem miejsca o najczystszym w Polsce powietrzu. Gołdap prężnie się rozwija pod względem turystycznym. Miedzy innymi za sprawą tężni solankowych znajdujących się w części uzdrowiskowej, z których tłumnie korzystają wypoczywający tu kuracjusze i mieszkańcy. W parku znajduje się nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i funkcjonującymi przez cały rok mini tężniami. Nad jeziorem, które jest przedzielone granicą polsko-rosyjską znajduje się plaża i kąpielisko oraz molo. Drogowe przejście graniczne znajduje się cztery kilometry od centrum miasta. W najbliższej okolicy Gołdapi znaleźć można wiele zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Ogólnie rzecz biorąc, region ten zapewnia wspaniałe warunki do uprawiania turystyki wodnej, pieszej i rowerowej.

Jak działają tężnie?

Tężnie solankowe, których przykładem są tężnie w Gołdapi, to drewniane konstrukcje z drzew iglastych oraz gałęzi, najczęściej tarniny. Konstrukcje wyposażone są w pompy, które transportują ku górze solankę, bogatą w jony sodowe, sole magnezowe oraz związki jodu, bromu. Woda spływając po gałęziach rozbija się o nie, a odparowując nasyca powietrze cennymi mikroelementami, m.in. jodem, bromem, magnezem i potasem, tworząc wokół specyficzny mikroklimat. Tężnie działają jednocześnie jak ogromny filtr powietrza. Filtrują wszystkie zanieczyszczenia i powodują, że powietrze, które przy nich wdychamy jest mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji. Mikroelementy z powietrza wnikają do organizmu poprzez skórę oraz błony śluzowe układu oddechowego. Przy wytwarzaniu mgiełki kropelek rozpylanych w wyniku działania słońca i wiatru, następuje częściowe odparowanie soli z roztworu i osadzanie się części minerałów na gałązkach tarniny. Z tego też powodu wsad tarninowy tężni zwykle wymienia się co około 5 do 10 lat, aby zapewniał swobodny przepływ roztworu.

Tężnie solankowe znajdują się w wielu miejscowościach uzdrowiskowych. Obecnie jednak coraz częściej stawia się je także w miejscowościach niezwiązanych z lecznictwem sanatoryjnym. Najstarszym kompleksem w Polsce są tężnie w Ciechocinku, które zostały wzniesione w XIX wieku przez Stanisława Staszica. Są to jednocześnie najdłuższe tężnie, o łącznej długości ponad 2 km.

Tężnie w Gołdapi

Mazurskie Tężnie Solankowe w Gołdapi są czwartymi co do wielkości obiektami solankowymi w Polsce. Uruchomiono je 30 kwietnia 2014 roku przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Gołdap oferuje swoim kuracjuszom, turystom oraz wszystkim mieszkańcom kompleks tężni o wysokości 8 metrów i długości 220 metrów. Roztwór solankowy, nasycony licznymi minerałami, wydobywany jest w Gołdapi z utworów jury dolnej z głębokości 646 metrów – z odwiertu Gołdap Zdrój 1. Solanka tłoczona jest na ściany tężni, które wypełnione są gałązkami tarniny. Roztwór spływając z wysokich ścian odparowuje, a minerały zostają rozpylane. Wokół tężni wytwarza się mikroklimat z dużą zawartością jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Dzięki temu w powietrzu unosi się specyficzny aerozol, który posiada doskonałe walory lecznicze.

Woda lecznicza czerpana w Gołdapi jest 0,6-procentowym roztworem chlorkowo-sodowym i fluorkowym. Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5970,97 mg/dm3. Woda posiada świadectwo certyfikujące jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej, wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia.
Tężnie w Gołdapi są bardzo popularnym miejscem, odwiedzanym licznie przez cały rok przez mieszkańców, turystów i kuracjuszy. Obiekt zachęca do spacerów – zarówno w ich wnętrzu, jak i na zewnątrz. Na jednej z wież umieszczono nawet punkt widokowy, z którego turyści, wdychając zdrowe powietrze, mogą podziwiać panoramę uzdrowiska. Za wstęp na teren tężni w Gołdapi nie pobiera się żadnych opłat. Odpłatne jest jedynie wejście na punkt widokowy na szczycie.

Dla kogo tężnie w Gołdapi?

Odpowiedź jest prosta – dla każdego! Pobyt w tężniach w Gołdapi zaleca się zarówno osobom chorym, jak i zdrowym. Wdychanie powietrza nasyconego minerałami wzmacnia odporność i chroni przed chorobami. Wdychanie takiego aerozolu usprawnia pracę układu oddechowego, jednocześnie przynosząc ulgę osobom, które chorują na astmę, alergię oddechową, a także spędzającymi dużo czasu przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Regularne przebywanie w tężniach w Gołdapi może wspierać leczenie stanów zapalnych zatok, nieżytu nosa, schorzeń układu nerwowego.

Obecna balneologia wykorzystuje seanse w tężniach jako wspierające w leczeniu nerwic, migren, napięciowych bólów głowy czy chorób autoimmunologicznych. Inhalacje w tężniach w Gołdapi są wykorzystywane w terapii przewlekłego kaszlu, nawilżania dróg oddechowych po przebytym przeziębieniu, grypie i innych infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych. Należy pamiętać, że istnieją również przeciwskazania do pobytu w tężniach. Przede wszystkim nie poleca się ich rekonwalescentom po niedawno przebytym zawale serca, a także osobom z chorobami nowotworowymi, nadwrażliwością na składniki solanki, nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością naczyń wieńcowych. Odradza się również korzystania z tężni osobom z objawami kaszlu lub grypy.

Atrakcje w pobliżu

Wokół tężni w Gołdapi znajduje się hektarowy międzypokoleniowy plac zabaw. Na brzegu jeziora Gołdap można rozwijać swoje umiejętności w minigolfie. Chętni mogą bezpłatnie wypożyczyć kijki w Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych.

Gołdap oferuje turystom i kuracjuszom doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. W pobliżu miasta wytyczono około 170 km malowniczych tras rowerowych, w tym szlak Green Velo. Zimą warto skorzystać z narciarskich tras biegowych, a w stacji narciarskiej na Pięknej Górze znajdują się dwa kilometry tras zjazdowych. Góra ta słynie z oryginalnej kawiarni obrotowej zbudowanej na jej szczycie oraz kolejki linowo – krzesełkowej.

Nieopodal w Rapie można zobaczyć XIX-wieczny grobowiec – piramidę rodu von Fahrenheid. W Stańczykach monumentalne kolejowe wiadukty arkadowe, zwane „Akweduktami Północy”.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Michal Gorski, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons