Republika Ściborska

Republika Ściborska

Republika Ściborska to ekologiczna osada usytuowana w pobliżu Bań Mazurskich, w dziewiczej części Mazur. W tym urokliwym zakątku znajduje się między innymi wioska indiańska wraz muzeum poświęconym kulturze indiańskiej i eskimoskiej, a także wspaniała hodowla psów zaprzęgowych. Założyciele Republiki Ściborskiej – Justyna i Darek Morsztynowie w starym gospodarstwie mazurskim z XIX wieku znaleźli swój azyl. Obiekt jest miejscem stworzonym dla miłośników przygód i entuzjastów wyzwań.

Republika Ściborska – jak do niej trafić?

Ekologiczna osada znajduje się w samym centrum Pojezierza Mazurskiego, na zupełnym odludziu, 6 km od gminy Banie Mazurskie, na skraju Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich. Najbliższa mała wioska – Ściborki jest oddalona od obiektu o około kilometr.

Do Republiki Ściborskiej można dojechać samochodem od strony Giżycka, Węgorzewa i Gołdapi kierując się do Bań Mazurskich, następnie podążając do Piramidy w Rapie. W tym miejscu oznakowany jest dojazd w prawo do wsi Ściborki. Tam należy skręcić w lewo w drogę polną. Po około 700 m docieramy do Republiki Ściborskiej.

 Republika Ściborska – czym właściwie jest?

Republika Ściborska jest osadą ekologiczną zajmującą obszar 30 hektarów. Obejmuje 3 gospodarstwa wiejskie pochodzące z 1778, 1840 i 1844 roku. Znajduje się w obrębie wsi sołeckiej Ściborki, od której pochodzi drugi człon jej nazwy. Zabudowania przetrwały w oryginalnej formie, zakonserwowane otaczającym je dookoła najczystszym w Polsce powietrzem.

Republika Ściborska jest rozległym siedliskiem, gdzie bezpośrednio za zabudowaniami rozpoczyna się las. Od strony południowej roztaczają się pagórkowate łąki z dużą ilością oczek wodnych i stawów. Pod ogrodzenia Republiki podchodzą wilki, dziki i jelenie.

Osada ma własną granicę, gdzie znajduje się szlaban i budka graniczna. W Republice Ściborskiej panują odrębne prawa i zasady. Teren ten wolny jest od wszelkiego rodzaju używek, negatywnego słownictwa i potraw mięsnych. W Republice Ściborskiej spożywa się tylko potrawy bezmięsne. Obowiązuje tu zakaz palenia, wnoszenia i picia alkoholu.

Poznajmy bliżej Republikę Ściborską

W osadzie można poznać zwyczaje, kulturę, stroje i wyposażenie Indian Ameryki Północnej, Eskimosów, traperów. Osada udostępnia turystom wiele atrakcji, spośród których należy wymienić: muzeum kultury indiańskiej i eskimoskiej, galerię „U Olesia” z lokalnymi produktami Republiki Ściborskiej na sprzedaż, skansen Chat Traperskich, Wioskę Indiańską, Chatę Maszera. W Republice Ściborskiej znajdziemy także stary dom z zachowaną czarną izbą, pozostałości dawnego gospodarstwa wraz z tradycyjnymi studniami z wodą pitną. Jest tu także Muzeum Marii Rodziewiczówny, w którym znajduje się jej książka p.t. „Lato Leśnych Ludzi”.

Kompleks słynie z największej na Mazurach hodowli psów zaprzęgowych (około 60 czworonogów) i koników polskich. W Republice Ściborskiej znajduje się też najstarsza w naszym kraju czynna pasieka. Można zobaczyć tu 200-letni drewniany dom właścicieli, rodzinne schronisko dla zwierząt oraz wspomniane „przejście graniczne do Republiki Ściborskiej”.

W Republice Ściborskiej funkcjonują tematyczne ogrody z przetwórstwem ziołowym oraz pijalnia ziół. Znajduje się tu ogród miętowy z 250 gatunkami mięty, ogród warzywny, starych przypraw, oraz aptekarski. Osada Ruska zaprasza na relaks w tradycyjnej bani, znajdującej się tuż przy stawie torfowym. Można tu odnowić ciało: najpierw w saunie, potem podczas kąpieli torfowej. Na odważnych czekają również brzozowe witki.

Republika Ściborska w zimowej aurze

Chociaż większość turystów kojarzy Mazury z letnim wypoczynkiem, kraina ta ma wiele do zaoferowania także zimą. Właśnie w tym okresie w Republice Ściborskiej można odbyć niezapomnianą wycieczkę psim zaprzęgiem. Wystarczy ubrać się odpowiednio i zabrać całą rodzinę na jedyną w swoim rodzaju przygodę. Można również wziąć udział we wspólnym biegu z czworonogami (canicross). Tylko w Republice Ściborskiej goście otrzymują niepowtarzalną możliwość dowodzenia psim zaprzęgiem. Nauka prowadzenia zaprzęgu odbywa się przy każdej pogodzie, a na śniegu korzysta się na ogół z sań maszerskich. To niezwykle emocjonujące przeżycie.

Czas na przygodę

W Republice Ściborskiej można doświadczyć wspaniałych emocji uczestnicząc w letnich lub zimowych obozach przygodowych. W sezonie letnim największą popularnością cieszą się obozy ojców z synami oraz rodzinne. Program takich obozów obejmuje: wyprawy traperskie przez dziką rzekę i Rysie Bagno, survival w lesie i nocleg w chatach, w tipi oraz dogoterapia z psami husky. Ponadto turyści biorą udział w zajęciach indiańskich, eskimoskich, ziołowych itd. W Republice Ściborskiej przygoda czeka za każdym rogiem. Każdy uczestnik, zanim zmierzy się z wyzwaniem, może skosztować zdrowej, ekologicznej żywności z miejscowych ogrodów. Miłośnicy chłodniejszej pory roku przyjeżdżają do osady i przez kilka dni biwakują, korzystając z różnych zimowych aktywności.

Ciekawostka

Darek Morsztyn, znany jest jako “Biegnący Wilk”, jest jednym z najsławniejszych polskich maszerów. Zasłynął jako pierwszy Polak w historii, który ukończył Finnmarkslopet – będący jednym z najcięższych na świecie wyścigów psich zaprzęgów. Właściciel Republiki Ściborskiej w ciągu 70 godzin pokonał 500 kilometrów bezdroży norweskiej tundry.

Atrakcje w pobliżu

Turyści, którzy chcieliby zobaczyć więcej atrakcji w okolicach Republiki Ściborskiej mogą zwiedzić piramidę w Rapie, gdzie znajduje się grobowiec rody Farenheidów), a także zobaczyć Zabrost Wielki – wieś „żywy skansen” z doskonale zachowaną starą architekturą. Dużą atrakcją są mosty w Stańczykach, kwatera niemiecka w Mamerkach czy śluzy k/Węgorzewa. Około 4 km na północ od Republiki Ściborskiej przebiega granica państwa i UE.

Zobacz również