Co zabrać na żagle?

Co zabrać na żagle? Kilka porad przed sezonem

Przygotowania do pływania żaglówką nie są prostą sprawą, ponieważ to nie tylko kwestia spakowania bagażu, ale także zaplanowanie trasy i terminu rejsu, rezerwacja jachtu, ustalenie sposobu żywienia, wreszcie pozytywne nastawienie i dobry humor. Poznaj kilka naszych porad dotyczących tego, co zabrać na żagle.

Przygotowania do przygody pod żaglami

Zimowa pora jest odpowiednim czasem do pomyślenia o swojej żeglarskiej wyprawie na pięknych mazurskich jeziorach. Właściwie sezon rozpoczyna się już w pierwszym tygodniu maja i trwa jeszcze przez długie weekendy, wybiegające poza okres letni. Należy pamiętać, że cena czarteru uzależniona jest od terminu i okresu, na który chcemy jacht wypożyczyć. Najniższe ceny są przed i po sezonie, za wyjątkiem majówki i weekendu w okolicy Bożego Ciała. Natomiast najwyższe w lecie- od połowy czerwca, w lipcu i sierpniu. Firmy najczęściej reklamują czartery kilkudniowe, jednak ich ceny po przeliczeniu na jedną dobę okazują się wyższe niż w przypadku tygodniowego czy dwutygodniowego czarteru. Dlatego zdecydowanie warto rezerwować, po pierwsze z wyprzedzeniem, a po drugie na dłuższe terminy.

Pragniesz nauczyć się żeglowania?

Jeśli zamierzasz po raz pierwszy wybrać się na żagle, powinieneś zapoznać się z kilkoma wskazówkami przed rozpoczęciem tej przygody. Aby móc legalnie i samodzielnie żeglować na większych jachtach, musisz uzyskać licencję. Bez niej możliwe jest pływanie na łodzi nie dłuższej niż 7,5 metra. Jednak, gdy chcesz żeglować na większym jachcie, rozważ dołączenie do doświadczonej załogi, lub wynajęcie sternika – skippera. Jest on osobą z odpowiednią licencją żeglarską i doświadczoną, która sprawuje funkcje kapitana jachtu, potrafi planować manewry na akwenie i zadbać o bezpieczeństwo załogi w czasie rejsu.

Czego możesz się spodziewać po żaglach na Mazurach?

Ponieważ żeglarstwo na Mazurach jest niezwykle popularne, należy liczyć się panującym tu tłokiem, zarówno na wodzie, jak i lądzie. W sezonie porty mazurskie są bardzo oblegane, a w mniejszych przystaniach często nie ma gdzie zacumować łodzi. Jeśli już znajdziesz miejsce w jakiejś marinie, dostępna infrastruktura zapewnia to wszystko, czego żeglarz potrzebuje: od profesjonalnych usług, poprzez kwestie socjalno-bytowe, aż po wiele atrakcji i rozrywkę. Oczywiście można spróbować zanocować na łonie natury, ponieważ na jeziorach jest wiele wysp i zatok, przy których cumowanie i pobyt są całkowicie legalne (poza rezerwatami przyrody).

Ale najważniejsze jest, abyś nie zapomniał spakować wszystkich niezbędnych rzeczy, które potrzebne będą na rejsie żeglarskim!

Co zabrać na żagle?

Miękka torba sportowa lub worek żeglarski są najlepsze do pakowania rzeczy, ponieważ sztywne walizki niezbyt optymalnie można umieścić w ograniczonej przestrzeni ładunkowej pod pokładem. Do środka trzeba będzie zapakować prowiant, ekwipunek łodzi i wyposażenie, więc liczy się umiejętność kompresji ładunku.

Warto przemyśleć ubiór, który potrzebny będzie w czasie żeglowania oraz poza łodzią. Jest to istotne w mazurskiej krainie, ponieważ nawet latem noce mogą być tu chłodne. Prognozy pogody bywają zawodne i często jest tak, że albo jest dużo słońca przy słabym wietrze, albo dużo wiatru przy dużym zachmurzeniu. Oczywiście idealnym do żeglowania byłby pośredni wariant pogodowy, ale z reguły występuje poza okresem letnim.

Co zabrać na żagle do plecaka?

Odpowiednią odzież, wygodne ubranie , które zabezpiecza, chroni i zapewnia komfort w różnych warunkach pogodowych. W bagażu powinna znaleźć się ciepła bluza, bielizna termoaktywna i strój kąpielowy. Na żaglach najlepiej ubierać się na cebulę, czyli kilka warstw odzieży. Na słoneczną aurę dobrze zabrać zestaw krótkich szortów i koszulek polo, a na chłodniejsze i wietrzne dni doskonale sprawdzi się odzież żeglarska, zarówno sztormiak i spodnie z szelkami. Jest ona nieprzemakalna. Na zimniejsze dni lub wieczór warto założyć pod kurtkę ciepły polar. W przypadku braku odzieży żeglarskiej, można zabrać ciepłą, nieprzemakalną kurtkę lub pelerynę, która chroni przed wilgocią i zimnem.

Warto spakować także grubszą czapkę, gdyż na wodzie nieraz silnie wieje. Najlepsza będzie żeglarska czapka, która posiada specjalne troczki i zaczep do kołnierza, zabezpieczający przed wywianiem podczas mocnego wiatru. Na łodzi doskonale przydadzą się również rękawiczki żeglarskie z odciętymi końcówkami na palce, które uchronią skórę dłoni przed otarciami przy pracy na pokładzie. Mogą to być także rękawiczki rowerowe. Na słoneczną i wietrzną aurę trzeba także zabrać czapeczkę z daszkiem lub chustę, krem ​​do opalania i okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami UV.

Właściwe obuwie

Zachowując środki bezpieczeństwa na żaglówce należy poruszać się w pełnym obuwiu. Letnie sandały czy klapki nie wystarczą, gdyż odsłonięta stopa jest narażona na częste uderzenia o wystające elementy pokładu żaglówki. Najlepiej sprawdzi się wygodne obuwie sportowe z jasną podeszwą, która nie zostawia śladów na pokładzie. Na deszczowe dni niezbędne będą kalosze, najlepiej ocieplane.

Dodatkowe przedmioty

Planując rejs żaglówką dobrze też pomyśleć o akcesoriach, które będą bardzo przydatne nad wodą i zabrać:

  • przybory toaletowe, ręczniki
  • spray na owady
  • apteczkę
  • wodoodporny pokrowiec na telefon komórkowy – aquapack i dokumenty
  • chusteczki odświeżające
  • worki na śmieci
  • przenośną ładowarkę z przewodem USB
  • przybory do jedzenia
  • latarkę czołówkę, zapałki
  • scyzoryk wielofunkcyjny, otwieracz do butelek, korkociąg do wina
  • środek dezynfekujący do rąk
  • ręczniki papierowe i papier toaletowy

Ponadto przyda się ciepły śpiwór, który pomimo, że latem pod pokładem bywa często gorąco, to może służyć jako okrycie na chłodniejszą noc czy posłanie podczas biesiady przy ognisku na brzegu.

Wynajem żaglówki

Na Mazurach istnieje wiele wypożyczalni, które oferują wynajem żaglówek. Ceny oczywiście zależą od terminu i rodzaju łodzi – każdy może znaleźć coś stosownie do swoich możliwości finansowych. Ustalając budżet przeznaczony na żeglowanie, poza wynajmem jachtu, należy również przewidzieć dodatkowe wydatki. Dotyczy to opłat za: parkowanie przy portach, paliwo do silnika łodzi, energię, korzystanie z toalety, prysznica, itp. Należy pamiętać, że wynajęty jacht należy zwrócić w stanie nienaruszonym i czystym.

Zobacz również