Jezioro Szymoneckie

Jezioro Szymoneckie

Jezioro Szymoneckie znajduje się na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w powiacie giżyckim, w gminie Miłki. Oficjalna nazwa tego zbiornika to Jezioro Szymoneckie, ale w niektórych opracowaniach i na mapach topograficznych występuje także pod nazwą Jędzel.

W drodze na Mazury

Jadąc drogą wojewódzką nr 643 z Mikołajek do Giżycka, po jej prawej stronie leży Jezioro Szymoneckie. Nie jest ono samodzielnym zbiornikiem, lecz południowo-zachodnią, naturalną zatoką jeziora Jagodnego. Jezioro Szymoneckie, poprzez Kanał Szymoński łączy się z jeziorem Szymon. Kanał Szymoński jest drugim pod względem długości (2360 m) kanałem mazurskim, który ustępuje jedynie Jeglińskiemu. Ten najdłuższy szlak wodny, między Rucianem-Nida, Piszem i Mikołajkami, jest niezwykle popularny wśród wędkarzy. Przez kanał prowadzi bardzo uczęszczany szlak żeglarski. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora Szymoneckiego znajduje się miejscowość Szymonka. Ponadto w okolicy zbiornika położone są wsie: Prażmowo, Górkło i Jagodno Małe.

W zatoce Jagodnego

Linia brzegowa jeziora Szymoneckiego jest dosyć nieregularna i dobrze rozwinięta, z licznymi wrzynającymi się w ląd zatokami, które nadają malowniczości temu zbiornikowi. Brzegi jeziora w przeważającej części są płaskie lub łagodnie wyniesione. Niekiedy są porośnięte i niedostępne, ale w kilku miejscach nadają się do plażowania i kąpieli. Znajdziemy tam urokliwe przystanie oraz pomosty. Jezioro Szymoneckie otaczają głównie pola uprawne i łąki oraz niewielkie połacie leśne. Od strony wsi Górkło linia brzegowa jest rozciągnięta i tworzy dosyć płytką, zarośniętą zatokę. W środkowej części jezioro Szymoneckie zwęża się do 100 m, aby w innych odcinkach osiągać szerokość około 800 m. Na północno-wschodnich krańcach zbiornik wydłuża się, tworząc długą na 2 km i wąską zatokę, która znana jest jako jezioro Górkło.

Jezioro Szymoneckie charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą dna, z wieloma głęboczkami i górkami podwodnymi. Jest średnio zarośniętym akwenem. Roślinność wodna porasta, wąskim przerywanym pasem, jedynie obszary w pobliżu brzegów.

Jezioro Szymoneckie w liczbach

Maksymalna głębokość jeziora Szymoneckiego wynosi 37,50 metra, przy średnim parametrze około 8,70 m. Akwen posiada powierzchnię 480,5 ha, a jego największa długość to 3,68 km. W najszerszym odcinku zbiornik osiąga 2,87 km. Długość linii brzegowej wynosi 16,35 km.

Jezioro Szymoneckie a wędkowanie

Amatorzy wędkowania znajdą na jeziorze Szymoneckim dobre warunki do uprawiania tego hobby. Dominującymi gatunkami ryb występującymi w zbiorniku są: wzdręga, sandacz, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp i szczupak. Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie w Giżycku Sp. z o.o. Możliwości połowu z brzegów jeziora są ograniczone. Obszar ten przeważnie porośnięty jest trzciną.

Żaglówką i kajakiem po jeziorze Szymoneckim

Przebywając na Mazurach warto zaplanować wypoczynek tak, aby jak najwięcej skorzystać z walorów krajobrazowych oraz bliskiego kontaktu z wyjątkową przyrodą. Żeglowanie czy wyprawa kajakiem stają się tutaj naturalnym wyborem. Jezioro Szymoneckie, połączone z Jagodnem, oferuje idealną okazję do aktywnej rekreacji, odpoczynku i relaksu na wodzie. Akwen stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dzięki temu każdego roku przyciąga zarówno amatorów, jak i sportowców wyczynowych. Przez jezioro Szymoneckie prowadzi szlak żeglugowy z Giżycka do Mikołajek. Latem więc akwen tętni życiem – licznie ściągają tutaj miłośnicy żaglówek, łodzi motorowych i jachtów.

Przez jezioro Szymoneckie przebiega również 80-kilometrowy szlak kajakowy niebieski, który wiedzie przez 10 jezior: Ryńskie, Tałty, Tałtowisko, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegodno, Kisajno, Dobskie oraz Dargin. Pokonanie całego szlaku kajakiem zajmie kilka dni i wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności. Amatorom krótszych wypraw kajakiem proponuje się powiosłować po jeziorze Szymoneckim i cieszyć się urokami przyrody.

Rowerem wzdłuż jeziora Szymoneckiego

Miłośnicy dwóch kółek znajdą piękną trasę wiodącą wzdłuż obu brzegów jeziora Szymoneckiego. Stanowi ona część szlaku rowerowego, który prowadzi wokół jeziora Jagodnego i Niegocin. Tafla jeziora pozostaje dosłownie na wyciągniecie ręki, a otoczenie, przepełnione delikatnymi odgłosami świergotu ptactwa wodnego, stwarza wspaniałą okazję do wypoczynku i regeneracji sił.

Jezioro Szymoneckie – atrakcje

W najbliższym otoczeniu jeziora Szymoneckiego znajduje się kilka atrakcji turystycznych. We wsi Szymonka zobaczyć można neogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP. Zbudowano go w latach 1874-1877, w miejscu starej świątyni pochodzącej z XVI wieku. Kościół wznieśli ewangelicy, a obecnie jest to miejsce obrządku rzymskokatolickiego. W jego wnętrzu na szczególną uwagę zasługują 13–głosowe organy piszczałkowe. Przed kościołem znajduje się pomnik poległych w czasie I wojny światowej.

Kilka kilometrów na południowy- zachód od jeziora, przy kanale Szymońskim, można zobaczyć odrestaurowany dwór w Zielonym Lasku z przełomu XIX/XX wieku. Stary pałacyk został ostrzelany przez artylerię rosyjską w czasie I wojny światowej i na jego miejscu wzniesiono nowy budynek. Wokół dworu powstał również piękny park. Obecnie na terenie posiadłości funkcjonuje pensjonat ze stanicą żeglarską.


Panek, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons