Jezioro Łękuk

Jezioro Łękuk- na tle sielskiego krajobrazu

Malownicze, jezioro Łękuk kojarzy się z sielskim krajobrazem, świeżym powietrzem, dziką przyrodą. To raj dla miłośników natury, rekreacji nad wodą oraz aktywności fizycznej.

Gdzie leży Łękuk?

Jezioro Łękuk usytuowane jest w województwie warmińsko-mazurskim, na południowo zachodnich obrzeżach Puszczy Boreckiej. Około 25 km na wschód od Giżycka, w gminie Kruklanki. Zbiornik znajduje się w dorzeczu rzek: Ełk, Biebrzy, Narwi i Wisły. Przy brzegach jeziora Łękuk leżą dwie małe wsie: nad zachodnim brzegiem – Róg Orłowski, natomiast na południowym – Łękuk Mały. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika znajduje się osada leśna – Diabla Góra. Do jeziora najlepiej dojechać kierując się z Giżycka na Kruklanki – Jeziorowskie – Podleśną do Diablej Góry.

Jezioro Łękuk w liczbach

Bazując na danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego powierzchnia wody jeziora Łękuk wynosi 20,7 hektara, jego średnia głębokość to 4,6 m, a maksymalna głębia znajduje się na poziomie – 12,5 m. Tafla wody leży na wysokości 127,4 m n.p.m. Objętość wód jeziora wynosi 952,2 tys. m³, przy wskaźniku odsłonięcia równym 4,5. Jezioro Łękuk ma największą długość 670 m, przy maksymalnej szerokości 500 m. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 1 900 m, a wskaźnik rozwinięcia 1,18.

Czym charakteryzuje się jezioro Łękuk?

Łękuk zlokalizowane jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Boreckiej i na jego wodach o charakterze leszczowym znajduje się obwód rybacki jeziora Łękuk. Akwen jest zbiornikiem typu eutroficznego, lecz o nieznacznym stopniu eutrofizacji, co oznacza duże stężenie substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, skutkujących rozwojem życia biologicznego przy spadku jej natlenienia. Jakość wody w jeziorze Łękuk zakwalifikowano do II klasy czystości. W sąsiedztwie zbiornika znajdują się jeziora: Róg – na zachodzie; Łękuk Mały – na południu; Dubinek – na wschodzie. Jezioro Łękuk połączone jest od wschodu z jeziorem Dubinek, w zachodniej części wypływa z niego mały ciek wodny od jeziora Róg, na południowych krańcach znajduje się odpływ do jeziora Sowa.

Jezioro Łękuk znajduje się w otoczeniu pól uprawnych, lasów i łąk. Zbiornik jest płytkim akwenem, o wydłużonym południkowo kształcie i stanowi skraj Puszczy Boreckiej. Linia brzegowa jest umiarkowanie rozwinięta. Brzegi jeziora Łękuk oznaczają się znaczną wysokością i stromiznami. W większości są porośnięte niezbyt szerokim, przerywanym pasem roślinności przybrzeżnej z dominacją pałki szerokolistnej i tataraku. Wśród roślinności zanurzonej wyróżnia się jaskier krążkolistny i grzybienie białe.

Wypoczynek nad jeziorem Łękuk

Spędzając wolny czas w pobliżu jeziora Łękuk na pewno nie można się nudzić. Jezioro jest idealnym miejscem do uprawiania różnorodnych sportów wodnych, plażowania i kąpieli. Linia brzegowa zbiornika przyciąga amatorów wędkarstwa do połowu wymarzonych okazów szczupaka, sandacza, okonia i węgorza. W sąsiedztwie akwenu znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych. Oferują one dostęp do plaż i kąpielisk, pola namiotowe oraz wypożyczalnię rowerów i kajaków.

Lasy Puszczy Boreckiej stwarzają idealne warunki do obcowania z bogatą fauną i florą. Ten kompleks leśny zachwyca unikatowymi roślinami i różnorodnością fauny. W puszczy występuje 139 gatunków ptaków, w większości objętych ścisłą ochroną oraz ok. 15 wilków, kilkaset rogatych jeleni, łosi i saren. Tutaj na wyciągnięcie ręki mamy możliwość zobaczenia króla puszczy – żubra, którego populacja liczy ok. 100 osobników.

Jezioro Łękuk – co warto zobaczyć w okolicy?

Wśród miejsc, które z pewnością warto odwiedzić znajduje się Rezerwat Przyrody Piłackie Wzgórza, odległy około 7 km oraz Rezerwat Przyrody Borki – w centrum Puszczy Boreckiej (8 km). Ponadto w pobliżu znajdują się interesujące zabytki sakralne, np.: Kościół w Kutach z 1887 roku (7,8 km), Cerkiew greckokatolicka w Kruklankach (8km) ze współczesnym ikonostasem oraz Kościół z 1574 roku w Kruklankach (8 km), zbudowany z kamienia polnego i cegły, zwieńczony drewnianym stropem.

Dużą atrakcją położoną kilka km na południowy-zachód od jeziora Łękuk jest Diabla Góra, w której zlokalizowana jest Stacja Kompleksowego Monitoringu Środowiska „Puszcza Borecka“. Nieopodal znajduje się głaz narzutowy – „Diabelski Kamień”, z którym związana jest pewna legenda.

Legenda o Diablej Górze

Na górze miał niegdyś mieszkać ubogi gospodarz, któremu brakowało pieniędzy na remont swojego domostwa i nikt nie chciał mu w tym pomóc. Zdecydował się więc poprosić o pomoc diabła, który stawił się na wezwanie i w zamian za pomoc zażądał od gospodarza duszy. Zdesperowany człowiek zgodził się oddać diabłu swoją duszę, jeżeli czart napełni do pełna jego miarkę pieniędzmi. Gdyby diabeł nie dotrzymał umowy, gospodarz zostałby zwolniony z przysięgi. Po zawarciu umowy, sprytny gospodarz podstawił miarkę bez dna nad wielkim dołem od kartofli. Diabeł nieświadomy tego sypał do niej pieniądze, lecz nie mógł miarki napełnić. Przebiegły gospodarz tym sposobem zyskał sporo pieniędzy, wyszedł z nędzy i zarazem ocalił swoją duszę. Na pamiątkę na dużym kamieniu leżącym na wzgórzu umieszczono wizerunek diabła. Stąd wzięła się nazwa Diabla Góra.

Zobacz również