Szlak wodny Mikołajki Ruciane Nida

Szlak wodny Mikołajki Ruciane Nida (19,20 km)

Malowniczo położone szlaki wodne, przebiegające przez zachwycającą Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, stwarzają doskonale warunki do uprawiania żeglarstwa. Prowadzące w różnych kierunkach trasy oferują wspaniałe widoki i kontakt z wyjątkową przyrodą. Szlak wodny Mikołajki – Ruciane-Nida należy do najpiękniejszych i stanowi atrakcję zarówno dla początkującego adepta, jak i wytrawnego żeglarza.

Szlak Białych Żagli

Szlakiem Białych Żagli nazwano ponad 130-km odcinek wodny, prowadzący przez najbardziej atrakcyjne miejscowości Mazur: Giżycko, Mikołajki, Ryn i Węgorzewo. Szlak ten, przebiegający z południa na północ, oznaczony jest bojami farwaterowymi. W rzeczywistości, trasę żeglarską można konfigurować według własnego uznania, czyli rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie szlaku. Żeglować można po różnych zakątkach i odnogach, nazywanych często szlakami bocznymi.

Szlak wodny Mikołajki Ruciane Nida

Jednym z częściej uczęszczanych szlaków żeglarskich na Mazurach jest szlak wodny Mikołajki – Ruciane- Nida, po którym pływa rocznie około 20 tysięcy jachtów. Łączy on dwa niezwykle urokliwe miasta mazurskie: bardzo popularne i modne Mikołajki oraz kameralne i spokojne Ruciane- Nida. W miejscowościach tych spotyka się dwa różne oblicza żeglarstwa. Trasa przebiega w kierunku południowym przez kilka jezior: Mikołajskie, Bełdany Guzianka Mała i Guzianka Wielka.

Szlak wodny Mikołajki – Ruciane-Nida jest dość krótki, bowiem liczy 19,20 km. Żegluga po nim nie jest najłatwiejsza, ale bardzo interesująca z uwagi na to, że trasa wiedzie nas przez urocze, wąskie jeziora rynnowe oraz stwarza możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc po drodze. Niewątpliwą atrakcją stanowi pokonanie Śluzy w Guziance. W związku z powyższym, na przepłynięcie jachtem z Mikołajek do Rucianego- Nidy należy przeznaczyć od 4 do 7 dni.

Żeglując szlakiem wodnym Mikołajki – Ruciane-Nida towarzyszyć nam będą niesamowite widoki i cisza, dzika fauna i flora oraz świergot ptaków. To tutaj odkryjemy interesujące zakątki dziewiczej przyrody, tu obserwować będziemy wspaniałe wschody słońca odbijające się w lustrze wody. Niemal na całej długości szlaku, po jego obu stronach rozciągają się przepiękne lasy Puszczy Piskiej. Pomiędzy południowym skrajem jeziora Bełdany i zbiornikiem Guzianka Mała znajduje się śluza typu komorowego Guzianka, której zadaniem jest wyrównanie ponad 2-metrowej różnicy poziomu wód obu jezior.

Na szlaku

Kilometraż

Opis

0,00 km

Początek szlaku na jez. Mikołajskim
Wypłynięcie z
jednego z portów w Mikołajkach (np. z Wioski Żeglarskiej)

3,00 km

Rozwidlenie szlaków
A) Prosto kier
ujemy się na Szlak wodny Mikołajki – RucianeNida.
B) W lewo na szlak Mikołajki – Pisz.
W odległości 2,25 km w lewo (B – trasą do Pisza) dopływamy do największego polskiego akwenu – jeziora Śniardwy.

5,00 km

Koniec jeziora Mikołajskiego i początek jeziora Bełdany
Po obu brzegach znajdują się przystanie
jedynego na Mazurach promu linowego w Wierzbie.
Żeglujemy przez jezioro Bełdany pośród lasów Puszczy Piskiej.

8,50 km

Zatoka Iznota (po prawej burcie)
Do zatoki wpada malownicza rzeka Krutynia (największy dopływ Wielkich Jezior Mazurskich).

10,50 km

Port Klub Mila
Port leży na zachodnim brzegu jeziora Bełdany w miejscowości Kamień. Otoczony jest lasami Puszczy Piskiej.

14,50 km

Zatoka jeziora Bełdany we wsi Wygryny (po prawej)
We wsi nad zatoką leżą 3 porty, w tym największy na Mazurach, do którego mogą wpływać
także członkowie klubu.

16,70 km

Południowy kraniec jeziora Bełdany – Śluza Guzianka
Dopływamy do śluzy komorowej Guzianka
I, wybudowanej w 1879 r. Umożliwia ona przejście między jeziorami: Bełdany i Guzianka Mała i stanowi istotny wodny węzeł komunikacyjny na Szlaku Białych Żagli.
Nieopodal od 2020 r. funkcjonuje nowa Śluza Guzianka II, która ma za zadanie rozładować ruch na tym popularnym szlaku wodnym.
W ośrodku wypoczynkowym przy śluzie można przenocować i zjeść, pograć w kręgle i bilard, a także wypożycz sprzęt wodny.

17,14 km

Początek jeziora Guzianka Mała
Płynąc po tym jeziorze należy
skręcić w prawo przed wyspą (w innym przypadku popłyniemy do końca jeziora i zrobimy dłuższą pętlę).

18,75 km

Tartak w RucianemNidzie (po prawej stronie)
Przed tartakiem widzimy duże sterty drewna, które spławiane są tutaj jeziorem.

19,20 km

Ruciane Nida
W tym miejscu zaczyna
się przedłużenie głównego szlaku wodnego na jezioro Nidzkie.
Dalej możemy żeglować także w strefie ciszy.

Koniec szlaku
(lub początek trasy powrotnej)

 Szlak wodny Mikołajki Ruciane Nida – jeziora na szlaku

Żeglując po Szlaku wodnym Mikołajki – Ruciane-Nida płyniemy głównie po dwóch malowniczych akwenach: Mikołajskim i Bełdany.

Jezioro Mikołajskie, z racji połączenia ze Śniardwami oraz jeziorami Bełdany i Tałty, jest zbiornikiem, na którym odbywa się największy ruch żeglugowy na Mazurach. W sezonie letnim pływa tutaj mnóstwo jachtów, łodzi motorowych i statków turystycznych. Jezioro stwarza dogodne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych. Przy żeglowaniu pod mostem położonym nad łącznikiem jezior Mikołajskiego z Tałtami, należy położyć maszt jachtu. Na jeziorze Mikołajskim znajdują się 3 małe wyspy, a na jego zachodnim brzegu roztacza się urocza Puszcza Piska. Zasadniczymi walorami akwenu jest jego dobre skomunikowanie z kilkoma innymi jeziorami i rozbudowana infrastruktura żeglarska, szczególnie na północnym krańcu jeziora. W Mikołajkach większość hoteli i dużych pensjonatów ma swoją przystań.

Jezioro Bełdany oferuje bardzo dużą liczbą miejsc do cumowania (często dzikich, zwanych bindugami). Latem, na brzegach dominuje biały kolor żagli jachtów, które tam kotwiczą. Ruch na szlaku staje się mniejszy po wypłynięciu na południową część zbiornika. Aby dotrzeć na Jezioro Nidzkie należy przeprawić się przez śluzę Guziankę. Okolica Bełdan charakteryzuje się bardzo rozwiniętą bazę turystyczną, choć w porównaniu do Mikołajek znacznie bardziej kameralną. Znajdziemy tam przede wszystkim dużo gospodarstw agroturystycznych, małych ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów oraz prężnie działający Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu.

Atrakcje przy szlaku

Płynąc szlakiem wodnym Mikołajki – Ruciane-Nida można spotkać liczne atrakcje. Oprócz tętniących życiem miast, zobaczymy prom uwięziony w pobliżu wsi Wierzby, osadę Galindów w Iznocie (I – V w. n.e.), piękne dzikie bindugi i nowoczesne porty oraz śluzę Guziankę, przez którą przeprawia się nawet największy statek turystyczny na Mazurach – Faryj IV. Podczas postoju na Półwyspie Popielniańskim mamy możliwość zobaczenia hodowlę koników polskich. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać dzikie konie żyjące na wolności. Ponad to miłośnicy kajakarstwa mogą skorzystać ze spływu malowniczymi rzekami: Krutynią i Nidką.

W Rucianem- Nidzie znajdują się fortyfikacje obronne z przełomu XIX i XX wieku, które wchodziły w skład węzła obronnego Ruciane. 6 km od centrum miasta znajduje się leśniczówka Pranie, gdzie często bywał znany poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Teraz mieści się tam muzeum jego imienia, a w każdy letni weekend organizowane są wieczorki poezji i muzyki poważnej.


Duży Bartek, Public domain, via Wikimedia Commons