Jezioro Litygajno

Jezioro Litygajno – jezioro wśród łąk i torfowisk

Zaciszne, senne, leżące na uboczu Jezioro Litygajno urzeka swoistym urokiem. Daje wytchnienie turystom pragnącym odpocząć w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku. Jest spokojnym miejscem, gdzie można cieszyć się wspaniałą przyrodą i zaznać relaksu w kojącym otoczeniu.

Gdzie leży Jezioro Litygajno?

Jezioro Litygajno znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim (20 km od Olecka), w gminie Świętajno. Zbiornik leży we wschodniej części rozległej Puszczy Boreckiej, na zachód od Jeziora Łaźno, z którym w północnej części łączy się wąskim dopływem. Na południowym krańcu Litygajna istnieje odpływ do Jeziora Leśmiady. Jest nim rzeka o nazwie Połom, którą uznaje się za początkowy odcinek rzeki Ełk. Na dopływie i odpływie z Litygajna znajdują się niewielkie zastawki o szerokości przepływu około 1 – 1,5 m. W bezpośrednio nad brzegami jeziora Litygajno nie ma żadnej miejscowości, jedynie nieopodal na wschodzie – w kierunku jeziora Łaźno znajduje się wieś Borki.

Litygajno – wśród łąk i torfowisk

Jezioro Litygajno (z niem. Litigaino See) jest typowym rynnowym zbiornikiem, ułożonym w kierunku południkowym. Odznacza się średnio rozwiniętą linią brzegową. Jest akwenem w znacznym stopniu zarośniętym, którego dno jest gliniasto-piaszczyste, częściowo pokryte mułem. Dno zbiornika skrywa wiele głęboczków i podwodnych górek, w których zadomowiła się podwodna roślinność. Dostęp do jeziora Litygajno we wschodniej części jest utrudniony z uwagi na występujące tam podmokłe łąki, bagna i torfowiska. Północne brzegi akwenu są dobrze dostępne, natomiast zachodnie otaczają mieszane lasy Puszczy Boreckiej. Brzegi jeziora Litygajno są dosyć wysokie i w znacznym stopniu porośnięte, a także podmokłe. Na Litygajnie znajduje się jedna mała wyspa o nazwie Ostrów.

Fauna i flora zbiornika

Brzegi jeziora Litygajno są oazą dla zwierząt lubiących podmokłe i bagienne warunki. Doskonale możliwości do bytowania znalazły tutaj bobry i wydry. W jeziorze Litygajno występuje wiele gatunków ryb, w szczególności dominuje: lin, płoć, szczupak, sieja, węgorz, leszcz, płoć, sandacz, krasnopióra, krąp i okoń. Grząskie przybrzeża sprawiają, że w zbiorniku panują dogodne warunki do rozwoju rzadkich gatunków roślin, np.: wolfii bezkorzeniowej rdestnicy nitkowatej i rdestnicy wydłużonej.

Jezioro Litygajno w liczbach

Jezior Litygajno jest niedużym akwenem o wydłużonym kształcie, którego długość wynosi 4,75 km, a maksymalna szerokość 640 metrów. Lustro wody znajduje się na wysokości 133 metrów n.p.m. Powierzchnia jeziora Litygajno wynosi 162,10 hektara, z czego wyspa Ostrów zajmuje areał 0,3 ha. Największa głębokość akwenu sięga 16,4 metra, a średnia wartość tego parametru to 6 metrów. Długość linii brzegowej zbiornika wynosi 11,02 km, przy wskaźniku rozwinięcia 2,44. Objętość wód jeziora to 9726,0 tys. m3, ze wskaźnikiem odsłonięcia – 27,0.

JezioroLitygajno i turystyka

Infrastruktura turystyczna nad jeziorem Litygajno nie jest zbyt rozwinięta. Znajduje się tu kilka pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. W pobliżu zbiornika odnajdziemy zaciszne zakątki, które fascynują malowniczą scenerią i zapierającymi dech w piersiach widokami. Pejzaż ten inspiruje i przyciąga nad brzegi Litygajno wielu fotografów na sesje zdjęciowe.

Jezioro Litygajno na kajakowym szlaku

Pomimo, że zbiornik leży poza szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich posiada wiele możliwości aktywnego uprawiania sportów wodnych. Litygajno jest atrakcyjnym jeziorem pod względem krajobrazowym, które znajduje się na szlaku kajakowym rzeki Ełk. Przez jeziora Litygajno i Łaźno organizuje się spływy kajakowe, znajdujące wielu zwolenników w sezonie letnim. Trasa kajakowa obrazuje walory przyrodnicze tych jezior i obfituje w liczne niespodzianki, np.: zwalone pnie drzew, ostre zakręty, czasami kamieniste dno, gęste trzcinowiska i kolonie kwitnących grzybieni, miejsca żerowania bobrów, motyli spektakl oraz pojawiające się nad brzegami dzikie zwierzęta.

W sąsiedztwie jeziora

Niewątpliwym atutem usytuowania jeziora Litygajno jest sąsiedztwo Puszczy Boreckiej, która jest unikalnym połączeniem rozległych lasów, zajmujących powierzchnię około 230 km² i dość dużych jezior. Wokół Litygajna panują dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Dla miłośników jednośladów, szczególnie dla tych, którzy oczekują malowniczych krajobrazów trasa wokół jeziora stanowi prawdziwą gratkę. Inną ciekawą trasą dla rowerzystów może być szlak o nazwie „Mazurskie opowieści”, oznakowany tabliczkami „Legendy”. Na jednej ze stacji tego szlaku warto zobaczyć olbrzymi głaz narzutowy nazywany Diabelskim Kamieniem, z którym wiąże się legenda o przechytrzeniu diabła przez sprytnego Mazura.

Jezioro Litygajno – co warto zobaczyć w pobliżu?

Planując wypoczynek nad Litygajno warto zobaczyć również inne atrakcje znajdujące się w nieopodal tego urokliwego jeziora:

  • Kompleks zamkowy w Olecku, który został przebudowany przez Krzyżaków w czasach staropruskich na pałacyk myśliwski
  • Zabytkowy młyn wodny nad rzeką Lega (z 1895 roku) w Olecku
  • Cerkiew prawosławną św. Jana Chrzciciela w Orłowie
  • Kościół w Grabowie, który wybudowano pod koniec XVI wieku, następnie gruntownie odrestaurowano w 1732 roku
  • Rezerwaty przyrody: Mazury, Cisowy Jar i Piłackie Wzgórza
  • Kurhan Jadźwingów w Dybowie, w okolicy jeziora Stopki

Zobacz również


Stanisław Ludwiński, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons