Łabędzi Ostrów

Jezioro Pniewskie

Spacer leśną ścieżyną, szumiące sosny i tafla jeziora lśniąca w słońcu niczym prawdziwy szeląg – brzmi jak przepis na wspaniałą przygodę oko w oko z fascynującą naturą. Okazji do bliskiego kontaktu z przyrodą na Mazurach jest wiele. W tym regionie turysta, spragniony ciszy i spokoju, wciąż może odnaleźć kameralne zakątki nad niewielkimi jeziorami. W otoczeniu łąk i lasów łatwiej o odprężenie i relaks. Niewielkie Jezioro Pniewskie, jest właśnie takim miejscem. I choć akwen od jeziora Mamry dzieli zaledwie 200-metrowy pas ziemi, nad jego brzegami można odetchnąć od zgiełku i po prostu napawać się wspaniałym widokiem.

Tam, gdzie leży Jezioro Pniewskie

Jezioro Pniewskie stanowi odciętą zatokę jeziora Mamry. Zbiornik położony jest przy wsi Pniewo, na zachodnim brzegu Mamr Północnych. Leży w województwie warmińsko-mazurskim, w północnej części Pojezierza Mazurskiego, w gminie Węgorzewo. Nad jego brzeg w Pniewie można dotrzeć samochodem, kierując się na zachód od Węgorzewa drogą wojewódzką nr 650 (12,5km). Mijając jezioro po lewej stronie, należy skręcić na południe w lokalną drogę, prowadzącą do wsi Przystań. Dalej, do miejscowości Pniewo. Z Kętrzyna najszybsza trasa prowadzi drogą wojewódzką 591 przez Wopławki, następnie drogą wojewódzką 650 przez Radzieje (33km).

W najbliższej okolicy jeziora Pniewskiego znajdują się miejscowości: Kietlice, Kamionek Wielki, Sztynort Mały, Tarławki. W lesie między Pniewem a Przystanią znajduje się system bunkrów, należący niegdyś do Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych.

Pniewo nad Jeziorem Pniewskim

Początki wsi Pniewo datuje się na połowę XVI wieku, na podstawie lokacji nadanej Bogusławowi Lehndorffowi (będącego w służbie króla Jana Kazimierza) przez księcia Albrechta. Jest to cicha osada. W okolicy wyznaczono liczne trasy rowerowe i piesze. W Pniewie znajduje się dworek parterowy z przełomu XVIII i XIX wieku z niewielkim parkiem. Jego front zwrócony jest w stronę jeziora. Dwór pełnił kiedyś rolę rządcówki. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach. W Pniewie warto zobaczyć także odrestaurowaną zabytkową kuźnię.

Jezioro Pniewskie z bliska

Zbiornik był kiedyś zatoką, wyróżniającą się mocno urozmaiconą linią brzegową jeziora Mamry. Obecnie, w wyniku stopniowego obniżenia poziomu wód, Jezioro Pniewskie stało się odrębnym zbiornikiem. Z drugim pod względem wielkości jeziorem na Mazurach, jest połączone niewielkim ciekiem wodnym. To rodzaj jeziora polodowcowego, powstałego w wyniku działania moren czołowych. Charakteryzuje się owalnym kształtem, małą głębokością i silnym zamuleniem dna. W przeważającej części występują łagodne brzegi, porośnięte wąskim pasem zadrzewienia. Jezioro otaczają przeważnie pola i łąki oraz tereny podmokłe. Akwen reprezentuje typ karpiowy, choć nad jezioro przyciągają wędkarzy również dorodne liny i szczupaki. Zbiornik znajduje się na terenie obwodu rybackiego jeziora Mamry Północne. Użytkownikiem łowiska na Jeziorze Pniewskim jest Polski Związek Wędkarski.

Jezioro Pniewskie w liczbach

Według danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego powierzchnia jeziora Pniewskiego wynosi 46,2 ha. Największa długość 1,15 km, a szerokość 0,65 km. Lustro wody znajduje się na wysokości 116,2 m n.p.m. Długość linii brzegowej to 2,9 km, a wskaźnik jej rozwinięcia wynosi 1,2. Akwen jest bardzo płytki, jego maksymalna głębokość wynosi 2,10 m, a średni parametr to 1,30 m. Objętość wód akwenu to 600.6 tys. m3, przy wskaźniku odsłonięcia wynoszącym 35,5.

Atrakcje w pobliżu Jeziora Pniewskiego

Okolice jeziora Pniewskiego zachęcają do odkrywania i zwiedzania ciekawych miejsc. Miłośnikom militariów, choć nie tylko, polecamy zwiedzanie kompleksu poniemieckich bunkrów. Mamerki stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Mazurach. Znajdujące się tu umocnienia są przy tym jednym z najlepiej zachowanych i niezniszczonych kompleksów niemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej. W Mamerkach mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Ponieważ odległość od jeziora Pniewskiego do bunkrów wynosi tylko około 2 km, trasę tę warto pokonać pieszo, najlepiej malowniczą drogą wiodącą przez las.

W okolicy Jeziora Pniewskiego wytyczono wiele tras rowerowych i pieszych, które prowadzą do najciekawszych miejsc w regionie. Zaliczają się do nich, poza umocnieniami wojennymi, pałac Lehndorfów nad Jeziorem Sztynorckim oraz Kanał Mazurski. Zgodnie z zamysłem niemieckich władz z początku XX wieku, kanał miał połączyć Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, poprzez rzekę Łynę i Pregołę, z Bałtykiem. W ten sposób zamierzano stworzyć dogodne warunki dla śródlądowego transportu wodnego złóż minerałów, drewna i płodów rolnych z Mazur w rejon Królewca. Jednak, z powodu wybuchu II wojny światowej, przedsięwzięcie nie zostało nie ukończone.

Obecnie większa część kanału leży w obwodzie kaliningradzkim, a po polskiej stronie można obejrzeć kilka ciekawych obiektów hydrotechnicznych, w tym oddaloną o 10 km od jeziora Pniewskiego – Śluzę Guzianka. Obiekt znajduje się w miejscowości Leśniewo Górne i jest dobrze zachowany, na ścianie komory śluzowej można podziwiać pozostałości po faszystowskiej “gapie”. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, a pomiędzy wysokimi ścianami śluzy urządzono park linowy, gdzie można zjechać np. na popularnej tyrolce.

Zobacz również