Jezioro Babka

Jezioro Babka, otoczone bujną zielenią

Otoczone bujną zielenią, jezioro Babka tworzy wspaniały mazurski krajobraz. Akwen leży poza głównym szlakiem żeglarskim, dzięki czemu jest oazą ciszy, miejscem do którego z przyjemnością ucieka się od wielkomiejskiego zgiełku.

Jedziemy nad jezioro Babka

Jezioro Babka znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Kruklanki. Zbiornik leży w mezoregionie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzek: Sapina, Węgorapy i dalej Pregoły. Zlokalizowany jest około 10 km na północny-wschód od Giżycka. Dookoła akwenu znajdują się nieliczne tradycyjne gospodarstwa chłopskie z oryginalną zabudową pruską. Regionalna architektura wiejska nadaje temu miejscu unikalny klimat. Malowniczości i magii dodaje otaczająca jezioro Puszcza Borecka. Na południowych krańcach akwenu znajduje się miejscowość Żywki. Ze zbiornika, w południowej części wypływa ciek o nazwie „Dopływ z Jeziora Babka”, z którego odprowadzane są wody do jeziora Żywki. Najdogodniejszy dojazd do zbiornika znajdziemy kierując się drogą z Giżycka na północny wschód na Sulimy, Pieczonki, Kruklanki, Żywki.

Walory krajobrazowe jeziora Babka

Zbiornik ten ukształtowany został podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, w wyniku którego powstało wiele ciekawych form w postaci wzniesień morenowych i dolin erozyjnych. W jednym z takich obniżeń znajduje się urokliwe jezioro Babka. Krajobraz jest różnorodny, w okolicy pojawiają się grądy, łęgi, olsy i lasy wysokopienne.

Babka jest niedużym akwenem, który leży pośród pól uprawnych i łąk oraz lasów. Jego kształt jest owalny. Zbiornik posiada średnio rozwiniętą linię brzegową, z małą wyspą znajdującą się w południowo-wschodnich krańcach jeziora. Brzegi akwenu są dość wysokie, czasami strome, poza zachodnimi krańcami, które są płaskie, niskie oraz podmokłe. Dno zbiornika jest na ogół muliste. Choć ukształtowanie terenu nie jest jednolite, brzegi są dostępne.

Bogaty ekosystem

Jezioro Babka leży na terenie obwodu rybackiego jeziora Kruklin, którego użytkownikiem jest Polski Związek Wędkarski. Zbiornik objęty jest strefą ciszy i włączony w rejon Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich (o całkowitej powierzchni 85 527 ha). Oznacza to, iż na wodach jeziora zakazane jest używanie łodzi z napędem spalinowym. Babka jest jeziorem typu leszczowego, w którym występuje następująca populacja ryb: leszcz, lin, płoć i szczupak. Kiedyś w wodach zbiornika można było spotkać licznie raki.

Roślinność wynurzona urozmaica nadbrzeża. Występują tu, zwłaszcza przy zachodnim brzegu, duże skupiska gęstej trzciny. Wśród roślinności zanurzonej należy wymienić: rogatka, moczarkę kanadyjską, ramienice, mech wodny, grzybienie białe, rdestnice i osokę.

Jezioro Babka w metrach

Babka jest zbiornikiem o powierzchni 35,9 hektara (wg danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego), z czego wyspa zajmuje obszar 0,1 ha. Lustro wody jeziora położone jest na wysokości 131,0 m n.p.m. Największa odnotowana głębia znajduje się na poziomie 11,0 metra, a średnia głębokość akwenu to 3,5 m. Maksymalna długość zbiornika wynosi 870,0 m, przy największej szerokości stanowiącej 650,0 m. Długość linii brzegowej jeziora Babka mierzy 2,92 km, co daje wskaźnik jej rozwinięcia – 1,37. Objętość wód jeziora to 1 260,0 tys. m³, a wskaźnik odsłonięcia wynosi 10,3.

Rekreacja w okolicach jeziora Babka

Atrakcyjność okolic jeziora Babki oraz terenu gminy Kruklanki najlepiej można poznać poruszając się pieszo lub na rowerze po wyznaczonych trasach. Rowerzyści mają do dyspozycji 7 tras oznakowanych różnymi kolorami. Dodatkowo, można skorzystać ze ścieżki rowerowej o nazwie “Szlakiem Mazurskich Legend”, która prowadzi przez ponad dwadzieścia ciekawych punktów, oznaczonych tabliczkami z napisem LEGENDY oraz zielonym kolorem, wskazującym kierunek jazdy. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z Mazurskiego Traktu Konnego o długości całkowitej ok. 140 km. 30 gospodarstw agroturystycznych, stadnin koni i pensjonatów oferuje ponad 100 koni do jazdy „w siodle” . Na pobliskiej rzece Sapina organizowane są także atrakcyjne spływy kajakowe.

Piechurzy mogą odkrywać skarby okolic jeziora Babka korzystając ze ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej. Na około 7 km trasie znajduje się 12 przystanków tematycznych z tabliczkami informującymi o tutejszej faunie, florze, historii, kulturze. Spacerując nią można zobaczyć stare mazurskie budownictwo, przyrodę, a także pozostałości fortyfikacji z czasów I i II wojny światowej. Jednym z lepiej zachowanych i ciekawszych obiektów militarnych jest schron łączności wchodzący w skład Giżyckiej Pozycji Obronnej. Na jego szczycie widnieje oznaczenie MF.

Atrakcje w pobliżu jeziora Babka

Ruiny wysadzonego mostu kolejowego są lokalną atrakcją turystyczną, znajdują się nad malowniczą rzeką Sapiną, na obrzeżach Kruklanek. Z żelbetowego, wysokiego mostu pozostały w dobrym stanie dwa przęsła : wschodnie i zachodnie. Do zachodniego prowadzi kładka nad rzeką. Ze szczytu mostu roztacza się urokliwy widok na jezioro Patelnia oraz wieś Kruklanki. Zagadką jest to kto dokonał wysadzenia mostu po zakończeniu II wojny światowej – Żołnierze Armii Sowieckiej, czy też lokalna ludność? W Kruklankach można również zwiedzić cerkiew grekokatolicką zbudowaną w latach 1998 – 1999, w której wnętrzu znajduje się współczesny ikonostas.

Miłośnicy fauny i flory znajdą w samym sercu Puszczy Boreckiej interesujący Rezerwat Przyrody Borki. Na powierzchni 235 ha znajdują się tu grądy grabowo-lipowe, olsy, łęgi i bory świerkowe. Dzięki temu występują tu liczne gatunki ptaków, m.in.: perkoz, bocian czarny, kania czarna, orzeł bielik, kobuz, bekas, rybołów, słonka. W rezerwacie można spotkać także: żubra, rysia, łosia, jelenia, wilka, lisa, jenota i dzika.

Wiele fascynujących śladów historii odnajdziemy także w pobliskim Giżycku – stolicy polskiego żeglarstwa. Do najbardziej znamienitych należą: pruska Twierdza Boyen z połowy XIX wieku, zabytkowy most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim z tego samego okresu, wieża ciśnień z 1900 roku (z muzeum oraz platformą widokową i kawiarenką) oraz Krzyż Świętego Brunona z Kwerfurtu.

Zobacz również