Mazury wiosną - piękna łąka i błękitne niebo

Mazury wiosną. 5 powodów, dla których warto tu być!

Nie tylko żeglowanie po mazurskich jeziorach jest główną atrakcją Giżycka i okolic. Mazury wiosną to idealna okazja by spotkać się z… żubrami albo zobaczyć jeden z nielicznych w Europie czynnych mostów zwodzonych, przestawianych przez… człowieka!

Mazury są atrakcyjne nie tylko latem. Można je odwiedzać również wiosną, gdy jeszcze napotkamy miejsca wolne od tłumów turystów z Polski i zagranicy. Weekendy majowe lub czerwcowe są idealne na krótkie wypady, np. w okolice Giżycka. Oto kilka powodów, dla których warto zaplanować pobyt w Krainie Wielkich Jezior!

Mazury wiosną pod żaglami

Z wiatrem w zawody ruszaj w dal! Możliwość spędzania cudownych chwil pod żaglami sprawia, że mazurskie jeziora są atrakcją nie tylko dla wilków morskich, ale wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. W trakcie pływania wodnymi szlakami turyści mogą zachwycać się niezwykle urokliwą przyrodą tych okolic i korzystać ze słońca. Giżycko jest uważane za stolicę polskiego żeglarstwa. Nie trzeba mieć specjalnego patentu na rejs po jeziorze Mamry czy Niegocin. Wystarczy wynająć łódź lub jacht ze sternikiem. Mazury wiosną idealnie nadają się na tego typu wypoczynek!

Szlakiem zamków i twierdz

Twierdza Boyen to najwspanialszy miejski zabytek. Zbudowana w latach 1843-1845 z głazów narzutowych i czerwonej cegły, przypomina gwiazdę, której ramiona tworzy 6 bastionów. Obiekt otaczają wał ziemny, mur i fosa. Ma on 4 bramy i jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce.

Będąc w Giżycku, powinniśmy udać się także do Ryny, w której na wzgórzu między jeziorami Ryńskim i Ołów napotkamy zamek krzyżacki. Pierwotny obiekt powstał w II połowie XIV w., spłonął w 1881 r. i został później odbudowany. W swojej historii pełnił funkcje m.in. obronne, gospodarcze (jako zaplecze zaopatrzeniowe zakonu), był siedzibą starosty, więzieniem, instytucją kulturalną oraz zakładem produkcyjnym. W miasteczku tym znajdują się także inne ciekawe zabytki, m.in. wiatrak holenderski z 1873 r. i XIX-wieczna kaplica ewangelicka.

Zwodzony most obrotowy – inżynieryjna ciekawostka

Na Kanale Łuczańskim znajduje się zwodzony most obrotowy będący inżynieryjną ciekawostką, ponieważ w ruch wprowadza go człowiek, a nie maszyna. To jedna z niewielu czynnych konstrukcji tego rodzaju w Europie. Powstała w 1860 r., aby zapewnić łatwe połączenie z Twierdzą Boyen. Most waży 100 ton i za pomocą odpowiednich przekładni i dźwigni jest przestawiany jest przez jednego człowieka zgodnie z rozkładem rejsów Żeglugi Mazurskiej.

Na spotkanie z żubrami

Nie tylko w Puszczy Białowieskiej można spotkać żubry. Szczyci się nimi również Puszcza Borecka, zaliczana do tzw. lasu pierwotnego. Pokazowa zagroda tych pięknych zwierząt znajduje się w Wolisku na terenie Nadleśnictwa Borki. Żyje w niej ok. 80 osobników. Już od maja za opłatą można podziwiać część stada w czasie porannego lub wieczornego karmienia.

Mazury wiosną – Od kajaków, przez rowery, aż po jazdę konną

Przyjeżdżając do Giżycka, nawet najbardziej wybredni turyści znajdą dla siebie aktywne zajęcia. Wytyczonych jest tu wiele szlaków spływów o różnej długości i stopniu trudności. Wokół Giżycka nie brakuje także szkółek jeździeckich i stadnin koni. Amatorzy dwóch kółek mogą z kolei zaplanować przejazd liczącą ponad 100 km trasą nazywaną Dużą Pętla Mamr.

Kajaki, jazda konna, parki wodne i inne atrakcje, to świetny sposób na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. A gdzie można przenocować, wybierając się wiosną na Mazury? Ofertę majowych i czerwcowych weekendów można znaleźć wśród ofert specjalnych Łabędziego Ostrowa, np. na stronie: https://pieknagora.pl/pl/weekendy-majowo-czerwcowe-mazury/. Po zwiedzaniu okolicy wolny czas warto wykorzystać także na wypoczynek.

Zobacz również