Sporty wodne na Mazurach

Sporty wodne na Mazurach, których musisz spróbować!

Pomimo różnorodności form ukształtowania terenu, bogactwa świata zwierząt i roślin, mazurski krajobraz trudno sobie wyobrazić bez wody. Błękitne jeziora, rwące lub senne rzeki oraz liczne kanały są nierozerwalną częścią pejzażu tego regionu. Na obszarze całego Pojezierza Mazurskiego jest ponad 25000 zbiorników wodnych, które każdego roku jak magnez przyciągają miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych. A jakie sporty wodne na Mazurach przyciągają najwięcej zwolenników? Z całą pewnością w Krainie Tysiąca Jezior żaden miłośnik żeglarstwa, kajakarstwa, flyboardingu, kitesurfingu, nurkowania czy wędkarstwa nie będzie narzekać na nudę!

Sporty wodne na Mazurach a żeglarstwo

Turystyczna i gospodarcza wartość mazurskiego systemu wodnego została doceniona już bardzo dawno. W czasach krzyżackich narodziła się idea połączenia tego wielkiego rozlewiska systemem kanałów, a kilka wieków później w rejs wyruszył pierwszy statek. Obecnie można żeglować licznymi rzekami, kanałami i oczywiście malowniczymi jeziorami. Czasami można odnieść wrażenie, że płynie się po ogromnej rzece, wijącej się wśród pachnących pół, łąk, połaci leśnych i pól uprawnych. Główny szlak żeglarski, który prowadzi z północy na południe (lub w odwrotnym kierunku) rozpoczyna się w Węgorzewie nad jeziorem Mamry i prowadzi przez jeziora: Święcajty, Mamry, Dargin, Dobskie, Kirsajty oraz Łabap. Następnie szlak wodny wiedzie przez Kisajno, Jagodne, Niegocin, Tałty oraz Śniardwy do miejscowości Pisz. W trakcie tej około dwutygodniowej przygody na miłośników żeglowania czekają niezliczone atrakcje krajobrazowe, przyrodnicze czy turystyczne…

Żeglowanie mazurskimi jeziorami uatrakcyjniają szlaki boczne, prowadzące wciąż jeszcze na wpół dzikimi terenami. Uprawianiu żeglarstwa na Mazurach sprzyja również dobrze rozwinięta i zorganizowana infrastruktura żeglarska: sieć stanic, marin, portów i przystani jachtowych, a także urozmaicona baza noclegowa.

Żegluj bezpiecznie!

Przemierzając mazurskie jeziora należy trzymać się wyznaczonej trasy i uważnie obserwować zmiany pogody. Przed wyruszeniem w rejs należy zapoznać się z zasadami ruchu na wodzie, warto też przeanalizować opisy i mapy wyprawy, aby przygotować się na ewentualne trudności. Należą do nich m.in.: mielizny, wąskie kanały, niskie mosty i śluzowanie jachtu.

Kajakarstwo na Mazurach

Kajakarstwo to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, odpowiedni dla osób w każdym wieku. To doskonała zabawa, relaks i świetna okazja, aby wzmocnić swoje zdrowie i kondycję. Mazury oferują niezwykłe szlaki kajakowe, które oprócz sporej dawki aktywności na świeżym powietrzu zapewniają pełny pakiet fascynujących krajobrazów oraz bliski kontakt z unikatową przyrodą. Oto najciekawsze z nich:

  • Szlak rzeki Krutyni o długości 102 km – najpopularniejszy szlak, zaliczany do najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Stanowi jeden z najbardziej urozmaiconych szlaków kajakowych na Mazurach, prowadzi przez Puszczę Piską oraz od jeziora Mokrego przez Mazurski Park Krajobrazowy. Wiedzie przez kilkanaście jezior, które połączone są krótkimi strugami, określanymi wspólną nazwą rzeki Krutyni.
  • Szlak rzeki Sapiny o długości 32,5 km – spokojny, malowniczy szlak rozpoczynający się na jeziorze Kruklin. Wiedzie poprzez jeziora: Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel. Wszystkie zbiorniki objęte są strefą ciszy, czyli obowiązuje na nich zakaz używania silników spalinowych. Spływ kończy się we wsi Ogonki nad jeziorem Święcajty.
  • Szlak rzeki Gołdapy o długości 38 km – dedykowany miłośnikom kajakarstwa, którzy nie boją się wyzwań. Ze względu na charakter rzeki zbliżony do górskiej oraz liczne naturalne przeszkody, należy do tras trudnych do pokonania.
  • Szlak rzeki Czarna Hańcza o długości 98 km – łatwa trasa w całości prowadzi przez Puszczę Augustowską i przemierza Wigierski Park Narodowy. Na szlaku znajduje się 7 czynnych śluz, nie ma jednak konieczności przenoszenia kajaków.
  • Szlak rzeki Pisa o długości około 90 km – nizinny łatwy szlak nieuregulowaną i spokojną rzeką. Początkowo wiedzie w otoczeniu lasów Puszczy Piskiej, a następnie wśród łąk i piaszczystych równin. Trasa rozpoczyna się na jeziorze Roś i ma swoją metę w Nowogrodzie.

Kajaki dla wszystkich!

Obecnie w Krainie Tysiąca Jezior istnieje możliwość wyboru wśród wielu tras kajakowych, o różnych długościach i poziomach trudności. Zarówno amator, jak i profesjonalista znajdzie coś ciekawego dla siebie. Możemy skorzystać z trasy dla początkujących lub bardziej zaawansowanych, wybrać szlak o charakterze relaksacyjnym lub taki, który dostarcza większą dawkę adrenaliny. Możemy zdecydować się na spływ kajakowy trwający parę godzin lub kilkudniowy. W okolicach Giżycka znajdziemy urozmaicone szlaki kajakowe – dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wiosłowaniem, jak i dla wprawnych pasjonatów kajakarstwa. Ogromne emocje i niezwykłe widoki gwarantuje szlak kajakowy jeziorami Ziemi Giżyckiej, nazywany również Szlakiem Krzyżaków. Jego długość wynosi 80 km, a cała przeprawa zajmuje na ogół kilka dni.

Kilka słów o bezpieczeństwie na kajakach

Kluczową kwestią podczas spływu kajakowego jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na wodzie. W kajaku nie siadamy na kokpicie, nie kucamy ani nie kołyszemy się na boki. Nie skaczemy z niego do wody i nie siadajmy na burcie. Nawet przy dobrych umiejętnościach pływackich zakładamy kamizelkę asekuracyjną. Przestrzegamy etykiety wodniackiej sprowadzającej się do kulturalnego zachowania na wodzie, na biwakach i w przystaniach kajakowych. Przed wypłynięciem sprawdzamy prognozę pogody na najbliższe godziny i dostosowujemy ubiór do warunków atmosferycznych. Stale obserwujemy zmiany pogody i rezygnujemy z pływania w trakcie mocnego wiatru, deszczu oraz burzy. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do spływu. Należy zabrać ze sobą tylko kilka niezbędnych rzeczy, takich jak: napoje, suchy prowiant, apteczka pierwszej pomocy, a na słoneczne dni – okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV. Przydadzą się też wodoodporne worki do spakowania rzeczy i dokumentów oraz zapasowy komplet suchej odzieży.

Windsurfing i kitesurfing na Mazurach

Windsurfing to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych. Każdego lata na Mazurach tysiące turystów próbuje swoich sił na desce z żaglem. Coraz więcej pojawia się miłośników szusowania i skakania po tafli jeziora na desce z użyciem latawca – to kitesurfing. Przy surfowaniu istotne znaczenie mają warunki pogodowe, szczególnie dla początkujących. Wiosną i latem na Mazurach dominują wiatry zachodnie, a jesienią z południa i ze wschodu. Ważna jest również siła wiatru i wysokość fal, które mogą utrudniać ten sport początkującym.

Jezioro Niegocin to idealne miejsce do uprawniania windsurfingu i kitesurfingu!

W Giżycku na jeziorze Niegocin panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Na północnym brzegu (w Giżycku) występuje większe falowanie, dlatego rejon ten jest odpowiedni dla zaawansowanych windsurferów. W zachodniej części Niegocina – w Wilkasach zbiornik przypomina zatokę. Wieją tam słabsze wiatry – więc jest to dobre miejsce dla mniej doświadczonych surferów. Giżycko dysponuje rozbudowaną bazą rekreacyjno – sportową. W całym regionie oferowane są liczne kursy, szkolenia oraz półkolonie windsurfingowe oraz kitesurfingowe.

Nurkowanie na Mazurach

Różnorodność jezior, bogactwo fauny i flory sprawiają, że Kraina Tysiąca Jezior jest niepowtarzalnym miejscem do uprawiania turystyki podwodnej. Sporty wodne na Mazurach cieszą się dużą popularnością. Miłośnicy nurkowania znajdą tu ciekawe akweny do odkrywania krainy skrytej pod głęboką tonią. W mazurskich jeziorach na miłośników podwodnych przygód czeka wiele atrakcji, w tym: fascynujący świat zwierząt, roślin, wraków … Dla przykładu na dnie Niegocina leży drewniana, około 100-letnia barka o długości ponad 17 metrów. Swoją przygodę z nurkowaniem najlepiej zacząć od kursu nurkowania w centrum nurkowym. Należy przejść odpowiednie szkolenie na pierwszy stopień nurkowy, dający możliwość nurkowania do 18m głębokości. Warto poszukać renomowanej szkoły nurkowej, np. w Giżycku możemy skorzystać z pierwszego kursu Open Water Diver pod nadzorem profesjonalnych instruktorów. W ośrodku otrzymamy również porady dotyczące zakupu sprzętu nurkowego.

Na mazurskich jeziorach

Żeglarstwo pozostaje wciąż najpopularniejszym sportem wodnym na Mazurach. Jednak dla miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie Kraina Tysiąca Jezior ma znacznie szerszy wachlarz możliwości. Nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, flyboard, wakeboarding to sporty, które również podbijają serca turystów, dostarczają dużo radości i wrażeń. Coraz lepsze, profesjonale zaplecze sportowe na Mazurach sprawia, że Polacy znacznie chętniej korzystają z urozmaiconej oferty spotów wodnych. Dzięki świetnej infrastrukturze zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą bezpiecznie realizować swoje pasje.

Zobacz również