Spływ kajakowy rzeką Sapiną

Spływ kajakowy rzeką Sapiną

Spływ kajakowy rzeką Sapiną to jeden z najbardziej znanych i popularnych szlaków kajakowych, chętnie odwiedzany ze względu na swoją malowniczość. Atrakcją spływu jest w szczególności zmienność krajobrazów – mazurski las przechodzi w łąki, a łąki zmieniają się w bagna. Na powierzchni rzeki często można spotkać unoszące się kwiaty lilii wodnych, a brzegi w pełni lata porastają pachnące zioła.

Rzeka Sapina – jedna z najbardziej malowniczych rzek regionu

Sapina jest urokliwą rzeką płynącą w północno-wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, znajdującą się w zlewni rzeki Węgorapy. Jej całkowita długość wynosi 47,5 km, szerokość nie większa niż 20 metrów, a głębokość maksymalnie 1 m. Sapina swój początek bierze w Puszczy Boreckiej, w okolicy wsi Spytkowo. Atrakcyjność i malowniczość przebiegu Sapiny wynika z tego, iż rzeka łączy kilkanaście jezior wg kolejności: Boćwinka, Żywy, Sołtmany, Żywki, Czarne, Kruklin, Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus (wraz z odnogą – jeziorem Brżąs), Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty koło miejscowości Ogonki. Rzeka leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, którą biegnie odcinek trasy żeglarskiej o długości 29 km.

Rzeka Sapina już w czasie państwa pruskiego ogrywała istotną rolę w planach ambitnego projektu budowy Kanału Mazurskiego. Na potrzeby tej inwestycji, niedaleko wsi Przerwanki w 1910 roku wybudowano na rzece śluzę, która spiętrza wody na jeziorze Gołdapiwo na wysokość jednego metra w celu powstania rezerwuaru wodnego. Długość komory śluzy wynosi 25 metrów, szerokość 4 metry.

Wycieczka kajakowa

Spływ kajakowy rzeką Sapiną cieszy się od wielu lat ogromną popularnością dzięki temu, że jest to jedna z najciekawszych i najładniejszych wypraw, odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych kajakarzy. Długość trasy wynosi około 35 km, choć bardziej zaawansowani kajakarze mogą ją wydłużyć do prawie 42 km. Początek szlaku znajduje się nad jeziorem Kruklin, a zakończenie w Ogonkach lub trochę bardziej na północ w Węgorzewie. Część szlaku kajakowego rzeką Sapiną prowadzi w otoczeniu lasów, łąk i bagien, a część przez przepiękne jeziora. Trasę można rozłożyć na dwa etapy. Jest to rekomendowana opcja, która umożliwia efektywne rozłożenie sił i przede wszystkim spokojne podziwianie atrakcji na szlaku.

Bezpieczeństwo na spływie kajakowym

Spływ kajakowy rzeką Sapiną należy do stosunkowo łatwych. Jedynym wyzwaniem mogą być wysokie fale na jeziorze Święcajty lub Mamry, a także konieczność dwukrotnego przenoszenia kajaków. Ponadto odcinki wiodące przez jeziora, gdzie nie można zdać się na nurt rzeki, wymagają nieco większego wysiłku, ale przy dobrej pogodzie trasa nadaje się nawet dla początkujących kajakarzy lub rodzinnych spływów kajakowych – oczywiście pod warunkiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wybierający się na przygodę z kajakiem muszą pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Każdy uczestnik spływu, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie swoje i innych, jest zobowiązany do właściwego zachowania na szlaku, w kajaku oraz respektowania zasad poruszania się po wodzie. Zobligowany jest także do prawidłowego użytkowania kamizelki asekuracyjnej. Warto również pamiętać, że przy trudnych warunkach atmosferycznych (np. silny wiatr, wysoka fala) należy zrezygnować z udziału w spływie kajakowym albo przerwać spływ i zaczekać na brzegu na poprawę pogody lub transport.

Na trasie spływu kajakowego rzeką Sapiną

Kruklin

Istnieje kilka wariantów spływu kajakowego rzeką Sapiną, które oferowane są przez lokalnych organizatorów. Opcje związane są z długością pokonywanego szlaku i czasem trwania wyprawy.
Na miejsce rozpoczęcia spływu najczęściej wybierany jest wschodni brzeg jeziora Kruklin (w miejscowości Kruklin), na którym znajduje się odpowiednie miejsce do wodowania kajaku. Startujemy na jeziorze Kruklin i płyniemy w kierunku ujścia Sapiny (na północ), mijając rezerwat ornitologiczny. Po dotarciu do ujścia Sapiny, gdy poziom wody jest zbyt wysoki, należy przenieść kajaki, korzystając z łatwej przenoski.

Jezioro Patelnia

Wpływamy na jezioro Patelnia, kierując się na północ, gdzie znajduje się początek Kanału Sapiny (z 1842 r.) łączący jeziora: Kruklin i Gołdapiwo. Można zatrzymać się w zatoczce na lewym brzegu i przespacerować do miejsca, gdzie został wysadzony most kolejowy. Warto także podejść na drugą stronę mostu – do punktu widokowego na okoliczne lasy i jezioro Patelnia.

Kruklanki

Następnie kierujemy się na drewniany most między jeziorami: Patelnia i Gołdapiwo, gdzie pokonujemy niski próg. W tym miejscu warto zachować ostrożność i najlepiej zrobić to z odciążonym kajakiem. Dalej przepływamy przez krótkie odcinki wartkiego nurtu, w otulinie ściany zieleni. Wpływamy do Kruklanek głębokim jarem. Warto zatrzymać się na wybetonowanym progu, z którego po schodach można się dostać do miejscowości, aby odpocząć, zjeść, uzupełnić zapasy lub zwiedzić zabytkowy kościół.

Kierunek śluza w Przerwankach

Wpływamy na jezioro Gołdapiwo wyróżniajace się bardzo czystymi wodami. W północnej części zbiornika znajdują się liczne ośrodki turystyczne. Nocleg można także znaleźć nad sąsiadującym po wschodniej stronie małym jeziorze Brożówka. Opuszczamy jezioro Gołdapiwo, płynąc dalej w kierunku północno-zachodnim. Na końcu zbiornika znajdziemy wejście do kanału biegnącego do śluzy w Przerwankach. Czeka nas tu niezbyt trudna przenoska kajaków obok śluzy.

Jezioro Wilkus i jezioro Pozezdrze

Po przenosce i minięciu śluzy dopływamy do zabytkowej drewnianej rybaczówki oraz malowniczych zabudowań wsi Przerwanki. Płyniemy dalej w kierunku urokliwego jeziora Wilkus, którego brzegi porasta las sosnowy. Mijamy wieś Wilkus po wschodniej stronie, aby po dotarciu do północnej części zbiornika skręcić na wschód w odnogę jeziora, z której wypływa ponownie rzeka Sapina. Podążamy dalej leniwie płynącą Sapiną przez ok. 2 km. Docieramy na jezioro Pozezdrze, którego wschodnie brzegi są bagniste i niedostępne. Płyniemy dalej w kierunku północno-zachodnim i szukamy kolejnego ujścia Sapiny. Po wpłynięciu na rzekę Sapinę, po prawej stronie znajdziemy dogodne miejsce, gdzie można uzupełnić zapasy oraz zobaczyć polową kwaterę Himmlera. Dalsza część szlaku kajakowego Sapiną jest najbardziej urokliwym odcinkiem, który przypomina spływ pierwotną rzeką. Płynie się wśród lasu, mijając wiele zwalonych na wodę drzew i pokonując tamy bobrowe.

Kierunek jezioro Stręgiel, wieś Ogonki, zakończenie spływu

Wpływamy na jezioro Stręgiel (z licznymi zatokami i półwyspami), gdzie po jego wschodniej stronie od ujścia Sapiny, leży wyspa, za którą należy szukać przesmyku na jezioro Stręgielek (oaza ciszy). Kierując się wzdłuż zachodniego brzegu, docieramy do miejscowości Ogonki. Aby uniknąć wyprawy przez jezioro Mamry do Węgorzewa, w tym miejscu możemy zakończyć spływ kajakowy rzeką Sapiną.

Przedłużenie trasy spływu – przez jezioro Święcajty i Mamry do Węgorzewa

Bardziej wytrwali kajakarze mogą kontynuować spływ rzeką Sapiną i popłynąć dalej. Po przepłynięciu jeziora Święcajty, przepływamy przez cieśninę na południe od półwyspu Kal. Po wpłynięciu na Mamry kierujemy się na północ – do Węgorzewa. Należy płynąć ostrożnie, trzymając się blisko wschodniego brzegu, z uwagi na możliwość wystąpienia wysokiej fali. W części północno-wschodniej jeziora Mamry wpływamy na rzekę Węgorapę i kierujemy się do stanicy PTTK w Węgorzewie. Tam znajduje się jedno z dogodniejszych miejsce na zakończenie spływu kajakowego rzeką Sapiną.

Zobacz również